Zamknij

Sondaż: PiS wygrywa i zachowuje większość. Konfederacja zyskuje trzy razy więcej

27.09.2020 20:30
Sondaż
fot. PAP

PiS wygrywa i zachowuje sejmową większość, Szymon Hołownia wskakuje na trzecie miejscu, a Konfederacja z niemal trzykrotnie większą liczbą mandatów niż obecnie - takie wnioski płyną sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl z końca września.

Z sondażu wynika, że PiS (de facto Zjednoczona Prawica) może liczyć na 42,9 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - na 25,6 proc., ruch Szymona Hołowni - na 11,4 proc., Konfederacja - na 8,2 proc., Lewica - na 6,4 proc., a Koalicja Polska (PSL i Kukiz'15) - na 5,2 proc. - wynika z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl z końca września.

Sondaż dla DoRzeczy.pl: PiS wygrywa, Hołownia trzeci

W wariancie sondażu, w którym nie uwzględniono ruchu Szymona Hołowni "Polska 2050", oddanie głosu na PiS zadeklarowało 43,6 proc. badanych, na KO - 29,2 proc., na Konfederację - 9,8 proc., na Lewicę - 8,9 proc., a na Koalicję Polską - 6,8 proc. 

Zobacz także

Oznacza to, iż nawet wśród obecnego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości są potencjalni wyborcy Szymona Hołowni. Oprócz tego, widać także, iż wszystkie komitety, które aktualnie mają swoich posłów w Sejmie, po następnych wyborach zachowałyby swoją reprezentację na Wiejskiej. Jak podaje też DoRzeczy.pl, Szacowana frekwencja w wyborach - zgodnie z badaniem - wyniosłaby 61 proc.

PiS zachowuje większość, Konfederacja miałaby trzy razy więcej posłów

DoRzeczy.pl przedstawiło również prognozowany - na podstawie powyższego badania poparcia - podział mandatów w Sejmie. Wynika z niego, że PiS z 238 mandatami (trzy więcej niż teraz) nadal dzierżyłby sejmową większość. KO miałaby 123 mandaty (11 mniej niż obecnie), a Polska 2050 43 posłów.

Niemal trzykrotnie sejmowy stan posiadania zwiększyłaby Konfederacja (30 mandatów względem 11), mniej przedstawicieli miałyby za to Lewica (14 wobec aktualnych 49) oraz Koalicja Polska (11 posłów, obecnie w ławach sejmowych zasiada ich 30). 

Zobacz także

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 września 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1014 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

RadioZET.pl/PAP/DoRzeczy.pl