Zamknij

Do Rzeczy: PiS z ponad 40-proc. poparcia, ale bez większości w Sejmie

06.06.2020 14:06
Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

PiS utrzymuje wysokie poparcie, ale nie aż takie jak wynika z wczorajszego sondażu rządowego CBOS-u. Dzisiejszy sondaż Estymatora dla „Do Rzeczy” daje partii Jarosława Kaczyńskiego 42,6 procent poparcia, wobec 27,4 proc. dla drugiej Koalicji Obywatelskiej. PiS straciłby większość w Sejmie, gwarantującą samodzielne rządy. Trzecie miejsce w sondażu zajmuje Koalicja Polska PSL-Kukiz’15.

Sondaż Estymatora daje dwóm największym ugrupowaniom niemal identyczne poparcie jak w wyborach do Sejmu w 2019 roku. Dziś – według sondażu dla tygodnika „Do Rzeczy” - PiS i koalicjanci mogą liczyć na 42,6 procent poparcia (przed rokiem  o niecały procent więcej).

Portal czasopisma przekłada poparcie na mandaty, i co ciekawe, PiS nie zdobyłby większości gwarantującej samodzielne rządy. Poparcie przekłada się na 226 mandatów.

PiS wyraźnie wygrywa, ale nie ma większości by rządzić samodzielnie

Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) może liczyć na poparcie 27,4 proc. badanych (identyczne jak w wyborach w 2019 roku), co przełożyłoby się dziś na KO w Sejmie.

Zobacz także

Trzecia miejsce w sondażu zajęła Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15 z 11,4 proc. poparciem. Ludowcy i ludzie Pawła Kukiza zdobyliby 48 mandatów. Dalej plasuje się Lewica, która stałaby się dopiero czwartą siłą parlamentu (10,1 proc. poparcia, 36 miejsc w Sejmie).

W parlamencie znalazłaby się jeszcze Konfederacja z wynikiem 7,2 proc. (16 posłów).

Zobacz także

Poza roszadą między Lewicą a PSL-Kukiz, na horyzoncie nie pojawia się żadna nowa siła, która przeskoczyłaby próg 5-procentowego poparcia.

Z sondażu wynika, że frekwencja wyborcza, gdyby wkrótce odbyły się wybory do Sejmu, wyniosłaby 61 proc. Badanie przeprowadzono 3-4 czerwca 2020 r. na próbie 1022 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/PAP