Zamknij

Lewica rośnie w siłę. Tak wygląda podział mandatów w nowym badaniu

31.07.2022 12:22

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je rządzące od 7 lat PiS - wynika z najnowszego sondażu Estymatora dla DoRzeczy.pl. Partia Jarosława Kaczyńskiego, wraz z koalicjantami, nie byłaby jednak w stanie sformować rządu. W tym samym badaniu Lewica po raz kolejny wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż
fot. Jacek Dominski/REPORTER

PiS nie ma ostatnio najlepszych notowań. Inflacja, drożyzna i konflikty wewnętrzne sprawiają, że partia Jarosława Kaczyńskiego osiąga w kolejnych sondażach wyniki, które nie pozwalają myśleć o utrzymaniu władzy po kolejnych wyborach parlamentarnych.

Co prawda sytuacja rządzących może nie być tak zła, jak w sondażu Kantar Public, gdzie wyprzedziła ich Koalicja Obywatelska. To bowiem jedyne badanie, gdzie PiS spadło na drugie miejsce. Niemniej, trend sondażowych z ostatnich tygodni jest wyraźny - Prawo i Sprawiedliwość może wygrać wybory, ale nie stworzyć później rządu.

Sondaż: PiS wygrywa, ale traci władzę, Lewica trzecia

Tendencję tę potwierdza badanie wykonane 28-29 lipca przez pracownie Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Wynika z niego, że na PiS (oraz koalicjantów) głosowałoby36,6 proc. badanych zdecydowanych pójść na wybory. Sporą stratę do lidera ma za to wspomniana KO, na którą głos deklaruje 26,4 proc. ankietowanych.

Podium zamyka Lewica (11,6 proc.), która znów - podobnie jak w zestawieniu United Survey dla WP - wyprzedza Polskę 2050 Szymona Hołowni (9,5 proc.). Tym raz jedna przewaga wynosi ponad 2 pkt proc. Swoich przedstawicieli w Sejmie miałyby także PSL (7,1 proc.) oraz Konfederacja (6,9 proc.).

Poniżej 5 proc. głosów otrzymałoby Kukiz'15 z poparciem 1,5 proc. i inne ugrupowania, które wskazało 0,4 proc. respondentów deklarujących udział w głosowaniu. Z sondażu wynika, że frekwencja wyniosłaby 55 proc., a więc mniej niż w wyborach w 2019 roku (wówczas wyniosła niecałe 62 proc.).

Podział mandatów w Sejmie. PiS nie stworzy rządu nawet z Konfederacją

DoRzeczy.pl zaprezentowało również - oparty na wynikach badań Estymatora - przewidywany podział mandatów w przyszłej kadencji Sejmu, gdyby tak rozłożyło się poparcie dla poszczególnych formacji. Widać wyraźnie, że PiS, nawet w potencjalnej (choć mało prawdopodobnej) koalicji z Konfederacją nie byłoby w stanie sformować rządu.

Według Estymatora PiS (i koalicjanci) mogłoby liczyć na 203 miejsca, KO (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) na 133, Lewica (Nowa Lewica, Razem) 45, Polska 2050 Szymona Hołowni - 38, PSL - 22, a Konfederacja - 18.

RadioZET.pl/PAP