Zamknij

Tak wyglądałby podział mandatów w nowym Sejmie. Szykują się zmiany?

14.08.2022 13:20

Sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl to kolejne badanie, które potwierdza obecne od wielu miesięcy tendencje. Gdyby najbliższe wybory parlamentarne odbyły się teraz, rządzące od 7 lat PiS wygrałoby je, ale najprawdopodobniej nie byłoby w stanie stworzyć nowego rządu.

Sejm
fot. Jacek Dominski/REPORTER

PiS, nawet jeśli prowadzi w sondażach, może nie być w stanie sformować nowego rządu po następnych wyborach. Inflacja, drożyzna i konflikty wewnętrzne sprawiają, że partia Jarosława Kaczyńskiego może obawiać się utraty władzy w wyniku następnej elekcji parlamentarnej, zaplanowanej na jesień 2023 roku.

Sondaż Estymatora. PiS wygrywa, ale może nie rządzić

Potwierdza to przeprowadzony w dniach 11-12 sierpnia sondaż Estymatora dla DoRzeczy.pl. Wynika z niego, że na PiS-Zjednoczoną Prawicę głosowałoby 36,8 proc. badanych zdecydowanych pójść na wybory, na Koalicję Obywatelską - 26,8 proc., na Lewicę 11 proc., na Polskę 2050 - 9,7 proc., na PSL - 7,2 proc.. a na Konfederację 6,6 proc.

Zwraca uwagę m.in. wysoki (wyższy nawet niż w niedawnych badaniach) rezultat koalicji Lewicy, która po raz kolejny zajmuje na podium miejsce Polski 2050. Tak było m.in. w poprzednim zestawieniu Estymatora. Warto dodać, że żadna z partii nie straciła ani nie zyskała więcej niż 0,6 pkt proc. względem poprzedniego sondażu.

Poniżej 5 proc. głosów otrzymałoby Kukiz'15 z poparciem 1,7 proc. i inne ugrupowania, które wskazało 0,2 proc. badanych, którzy deklarowali udział w głosowaniu. Z sondażu wynika, że frekwencja wyniosłaby 54 proc., a więc znacznie mniej niż w wyborach w 2019 roku (wówczas do urn poszło prawie 62 proc. uprawnionych obywateli).

Według Estymatora wyniki sondażu przeliczone na głosy w Sejmie dałyby PiS 204 miejsca, KO - 138, Lewicy - 43, Polsce 2050 - 38, a PSL - 23, a Konfederacji - 13 miejsc. Widać więc wyraźnie, że PiS, nawet w potencjalnej (choć mało prawdopodobnej) koalicji z Konfederacją, nie byłoby w stanie sformować rządu.

RadioZET.pl/PAP