Zamknij

PiS wygrywa wybory, ale traci władzę. Krucha większość opozycji

27.11.2021 15:43
PiS traci władzę w sondażu Estymatora
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, wygrałoby je PiS z poparciem 35,3 proc., które nie wystarczyłoby jednak do utrzymania władzy. Zwycięzcy otrzymaliby jedynie 194 mandaty w Sejmie – wynika z nowego sondażu Estymatora dla Dorzeczy.pl. Rzutem na taśmę większość stworzyłaby szeroka koalicja KO, Polski 2050 Szymona Hołowni, Lewicy i PSL.

PiS straciłoby władzę, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę (28 listopada), a ich wyniki odzwierciedlał nowy sondaż Estymatora dla konserwatywnego portalu Dorzeczy.pl.

W badaniu najwyższy wynik zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, które – idąc do wyborów w ramach Zjednoczonej Prawicy – otrzymało 35,3 proc. wskazań. To spadek o 2,3 pkt proc. względem poprzedniego badania tej pracowni. Biorąc pod uwagę wyniki pozostałych partii, PiS i koalicjanci wzięliby w Sejmie tylko 194 mandaty.

PiS traci władzę w nowym sondażu, mimo wyraźnego prowadzenia

Na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska) chciałoby głosować 23,8 proc. Spadek w czołowej sile opozycji jest nieznaczny (0,8 pkt proc.), wynik dałby ugrupowaniom liberalnym 115 mandatów.

Trzecie miejsce w sondażu niezmiennie utrzymuje ruch Szymona Hołowni Polska 2050, na który wskazało 15,8 proc. badanych. To wzrost o 3 pkt. proc., wynik przełożyłby się na 71 mandatów poselskich. W Sejmie znalazłby się jeszcze trzy siły – Konfederacja z wynikiem 8,6 proc. (34 mandaty), Lewica z poparciem 7,7 proc. (24 mandaty) oraz PSL-Koalicja Polska mająca 7,1 proc. wskazań (21 mandatów). Łącznie obecne ugrupowania opozycyjne mogłyby więc liczyć na 231 mandatów. Z kolei PiS po ewentualnej koalicji z Konfederacją mieliby 228 mandatów.

Badanie przeprowadzono w dniach 25-26 listopada 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1021 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

RadioZET.pl/Dorzeczy.pl

C