Zamknij

Kto powinien zostać premierem w następnej kadencji? Polacy wybrali

04.07.2019 19:10
Kto powinien zostać premierem w następnej kadencji? Polacy wybrali
fot. KENZO TRIBOUILLARD/AFP/East News

 "Kto powinien zostać premierem po tegorocznych, jesiennych wyborach parlamentarnych?" – takie pytanie zadali Polakom badacze z IBRIS na zlecenie Rzeczypospolitej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

IBRiS przeprowadził badanie na zlecenie Rzeczypospolitej, z którego wynika, że Polacy najchętniej widzieliby na stanowisku szefa rządu najbliższej kadencji Mateusza Morawieckiego. Obecnie urzędującego premiera poparło 38,5 procent badanych.

Zobacz także

Drugie miejsce na podium może zaskakiwać – zajął je prezes Polskiego Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 16,2 proc.  Z kolei na trzecim miejscu uplasował się szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna – za którym opowiedziało się 5,7 procenta respondentów – i tym samym zamknął podium.

Czwarte miejsce w rankingu zajął Paweł Kukiz – otrzymał 4,4 procent głosów. Następny był Janusz Korwin-Mikke, którego na stanowisku premiera najchętniej widziałoby 3,9 procent biorących udział w ankiecie. Ostatnie miejsce w badaniu przypadło prezesowi Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławowi Kaczyńskiemu – według 3,5 procent badanych, w najbliższej kadencji powinien on objąć urząd premiera.

Zobacz także

Kaczyński najmniej popierany wśród zwolenników PiS

Jak podkreśla Rzeczpospolita, Mateusz Morawiecki może liczyć na najwyższe poparcie ze strony elektoratu PiS – 89 procent sympatyków Prawa i Sprawiedliwości widziałoby go kolejny raz w roli szefa rządu. Uwagę przykuwa natomiast fakt, że jedynie 1 procent badanych wśród zwolenników PiS chciałoby, żeby premierem został Kaczyński.

Zobacz także

Zupełnie inaczej wygląda to po stronie opozycyjnej. 16 procent sympatyków Platformy wskazało Grzegorza Schetynę jako najlepszego kandydata na premiera. Z kolei prawie 50 procent zwolenników tej partii nie wie, kogo najchętniej widzieliby w tej roli.

 

RadioZET.pl/Rzeczpospolita

C