Zamknij

Ranking zaufania. Szumowski prowadzi, ale po dużym spadku. Zwyżkuje Hołownia

06.05.2020 08:50
Łukasz Szumowski Szymon Hołownia
fot. PAP (2)

Nowy ranking zaufania przynosi nieoczekiwane rozwiązania. Z sondażu IBRiS dla Onetu wynika, że liderem pozostaje minister zdrowia, niemniej Łukasz Szumowski zaliczył znaczący spadek (o 7,2 proc.), w porównaniu z poprzednim miesiącem. Nieznacznie wyprzedza wieloletniego lidera, prezydenta Andrzeja Dudę. Największy awans zaliczył Szymon Hołownia, który w sondażach poparcia zajmuje drugie miejsce.

Minister zdrowia może liczyć na zaufanie 43,9 procent badanych, o 0,2 proc. więcej niż urzędujący prezydent, Andrzej Duda. Szumowski odnotował jednak spory spadek w tej materii, wskutek krytyki ze strony opozycji, zapewne też wskutek niespójnego przekazu, np. w sprawie noszenia maseczek w czasie epidemii.

Minister nadal jednak cieszy się wysokim zaufaniem, które przeważa nad nieufnością do niego (31,5 proc.). Ostatnia wartość wzrosła u Szumowskiego blisko o 20 pkt. procentowych!

Sondaż IBRiS: Wzrost nieufności do Szumowskiego, skok zaufania u Hołowni

Trzecie miejsce w rankingu zaufania, po Szumowskim i Dudzie, zajmuje premier Mateusz Morawiecki. Pozytywne wskazania dało mu 40,9 proc. badanych, co oznacza nieznaczny spadek, o 1,6 proc. względem poprzedniego miesiąca.

Zobacz także

Za podium uplasował się pierwszy z polityków opozycji – szef PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców ma zaufanie u 37,2 proc. respondentów (spadek o 2,4 pkt proc.).

Piąte miejsce zajął szef PiS Jarosław Kaczyński. Liderowi partii rządzącej przybyło w rankingu zaufania – jego wynik to 34,8 pkt proc. (wzrost o ponad 6 pkt proc.). Ponad połowa ankietowanych nie ufa jednak Kaczyńskiemu (ponad 52 proc.)

Zobacz także

Najwyższy wzrost zaufania (ponad 6,6 pkt. proc.) zanotował Szymon Hołownia. Niezależnemu kandydatowi na prezydenta ufa już niemal co trzeci Polak (32,7 proc.). Staje się też rozpoznawalny, o ile w grudniu nie kojarzyło go 46 proc. badanych, to dziś ten współczynnik wynosi tylko 14,1 proc.

Na kolejnym miejscu znalazł się były premier Donald Tusk z 32,4 proc. zaufania ankietowanych, wyprzedzając marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego (31,8 proc.). Pierwszą dziesiątkę zamknął lider PO Borys Budka (27,7 proc.). Poza nią znaleźli się kandydaci opozycji na prezydenta – Robert Biedroń i Małgorzata Kidawa-Błońska. 

RadioZET.pl/Onet.pl