Zamknij

Sondaż IBRiS dla Onetu: PiS potrzebuje koalicjanta by rządzić

20.07.2020 09:15
Sondaż IBRiS PiS bez samodzielnych rządów
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

PiS wciąż utrzymuje wysoką przewagę nad resztą konkurentów, ale nie może liczyć na samodzielne rządy – wynika z najnowszego sondażu poparcia IBRiS dla Onetu. Gdybyśmy w najbliższym czasie wybierali parlament, frekwencja byłaby niższa niż przy wyborach prezydenta RP.

Sondaż IBRiS dla Onetu nie przynosi większych przetasowań w parlamencie – każda z obecnych pięciu sił miałaby w nim swoją reprezentację.

Największą utrzymuje Prawo i Sprawiedliwość – partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na wynik na poziomie 39,7 proc., (blisko 4 pkt. procentowe mniej niż w wyborach w 2019 roku). Wynik PiS, uwzględniając wskaźniki opozycji, nie pozwoliłby Zjednoczonej Prawicy na samodzielne rządy.

Sondaż IBRiS: PiS bez samodzielnej władzy

Drugą siłą w polityce pozostaje bez zmian Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 28,1 proc. ankietowanych. Lewica mogłaby liczyć na 9,9 proc. poparcia, a Konfederacja na 8 proc. Próg wyborczy przeskoczyłoby jeszcze ludowcy – w Koalicji Polskiej PSL-Kukiz mają dziś wynik na poziomie 5,8 proc.

Zobacz także

Odsetek niezdecydowanych wyniósł ok. 8,6 proc.

Hołownia kontra Duda. IBRIS: Prezydent wygrałby taką II turę

IBRiS zapytał też Polaków o możliwy wybór, gdyby w II turze zmierzyli się Andrzej Duda i Szymon Hołownia (w pierwszej miał trzeci wynik, ponad 13 proc.).

Okazało się, że bezpartyjny kandydat przegrałby z Andrzejem Dudą – Hołownię poparłoby 42,8 proc. wobec 49,3 proc. dla urzędującego prezydenta. Sondaż uwzględnił niezdecydowanych (było ich 4,7 proc.) i tych, którzy na wybory nie poszliby (3,2 proc.)

RadioZET.pl/Onet.pl