Zamknij

Sondaż. Duży spadek zaufania do polityków PiS. Hołownia na podium

21.10.2020 09:45
Andrzej Duda i Szymon Hołownia
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia to politycy z najwyższym zaufaniem Polaków w październiku. Cała trójka ma jednak dużo gorszy wynik niż przed miesiącem - informuje w środę Onet.

Andrzej Duda otwiera ranking zaufania z pozytywną oceną od 42,3 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Ibris dla Onetu. To o 9,9 pkt proc. mniej w porównaniu do wyniku z września. "To znaczący spadek, ale z rekordowego wyniku, jaki polityk osiągnął miesiąc temu. W praktyce to powrót do poziomu obserwowanego w trakcie kampanii prezydenckiej" - zwraca uwagę portal.

Zobacz także

Sondaż Ibris dla Onetu. Duże spadki dla polityków PiS. Hołownia na podium

Drugie miejsce przypadło premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. "Szefowi rządu również ufa dużo mniej osób, bo 40 proc. badanych (spadek o 8,6 pkt proc.). W jego przypadku to najgorszy rezultat od stycznia, gdy osiągnął identyczny wynik" - zaznaczono.

Na podium po raz pierwszy znalazł się lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia, który w tym miesiącu osiągnął 37,9 proc. wskazań in plus, czyli o 5,4 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu.

"Czwarte miejsce w październikowym rankingu zaufania zajął Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy ustąpił miejsca swojemu niedawnemu konkurentowi w wyborach prezydenckich, ponieważ stracił od niego dużo więcej. Lider nowego ruchu Wspólna Polska cieszy się zaufaniem 34,2 proc. pytanych przez IBRiS (spadek o 9,3 pkt proc.)" - czytamy.

IBRiS przeprowadził sondaż dla Onetu metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) w dniach 16-17 października na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1100 badanych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Onet