Zamknij

Stan wyjątkowy i kryzys migracyjny pomagają PiS. Dystansują konkurencję

05.09.2021 19:52
Sondaż IBRiS. PiS odskakuje w sondażu
fot. Piotr Molecki/East News

Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie dystansuje Koalicję Obywatelską w najnowszym sondażu IBRiS dla Onetu. Po wprowadzeniu stanu wyjątkowego rządzący mogą liczyć na poparcie rzędu 36,6 pkt proc. Z kolei KO wyraźnie dystansuje trzecią siłę zestawienia, Polskę 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż IBRiS dla Onetu wskazuje na znaczącą przewagę PiS nad resztą ugrupowań. Rządzący zyskali na sytuacji wokół kryzysu migracyjnego oraz po decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

PiS może liczyć na aż 36,6 pkt proc. – to grubo ponad 13 pkt proc. więcej niż notowania Koalicji Obywatelskiej (23,1 proc.) i trzy pkt proc. więcej niż w ostatnim pomiarze tej pracowni. Największa siła opozycji (spadek o 3,1 pkt proc.) równie znacząco dystansuje kolejne ugrupowanie, jest nim Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem na poziomie 11,5 pkt proc.

Sondaż IBRiS. PiS buduje siłę na kryzysie migracyjnym. Pięć partii w Sejmie

Do Sejmu weszłaby także Lewica i Konfederacja, które popiera po 8 proc. ankietowanych. Zgodnie z badaniem progu wyborczego nie przekroczyliby ludowcy, startujący jako PSL-Koalicja Polska. Zamiar głosowania wyraziło w ich przypadku 4,4 proc. ankietowanych. 8,4 proc. respondentów nie jest zdecydowanych na kogo zagłosować. Sondaż Onetu uwzględnia poparcie dla partii politycznych przy założeniu, że wybory odbyłyby się w najbliższą niedzielę. 

Gdyby wybory odbyły się 5 września to 47,8 proc. respondentów zdecydowanie wzięłoby w nich udział, zaś "raczej" poszłoby na nie 11,8 proc. osób. Mniej lub bardziej niechętnych do pójścia na wybory było 35,2 proc., a zdania w sprawie nie ma 5,2 proc. badanych.

Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu na próbie 1100 osób w dniach 3-4 września 2021 r. metodą CATI (wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo).

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl