Zamknij

Złe wieści dla koalicji. PiS traci poparcie, na podium umacnia się inna formacja

22.10.2020 11:16
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Sondaż wykonany przez IBRiS na zlecenie Onetu nie pozostawia złudzeń. Prawo i Sprawiedliwość traci poparcie, chociaż wciąż utrzymuje się na czele. W pierwszej trójce coraz bardziej natomiast umacnia się pozycja Polski 2050 Szymona Hołowni.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie portalu Onet. Kto wygrałby wybory parlamentarne, gdyby odbyły się w najbliższą niedzielę?

Badanie wskazuje, że na w wyścigu prowadzi PiS – jak wynika z ankiety, 37 procent respondentów zagłosowałoby obecnie na Prawo i Sprawiedliwość. Z kolei Koalicja Obywatelska uzyskałaby 26,8 proc. poparcia. Na trzecim miejscu znalazła się formacja Szymona Hołownia o Polska 2050 z 8,7 procentowym poparciem.

Zobacz także

Na Lewicę zagłosowałoby 7,5 procent badanych, do Sejmu zaś weszłaby jeszcze Konfederacja z  wynikiem 7,2 proc. tylko 3,8 proc. respondentów zagłosowałoby na PSL, co oznacza, że partia znalazłaby się poza Sejmem.

Jak podkreśla Onet, sondaż wyraźny spadek poparcia dla PiS. W badaniu, które na zlecenie portalu IBRiS przeprowadził w lipcu br., Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 39,7 proc. poparcia. To o prawie 3 punkty procentowe więcej, niż teraz.

Sondaż IBRiS  dla Onetu: PiS traci poparcie, zyskuje ugrupowanie Szymona Hołowni

Ankietowani zostali zapytani, czy wzięliby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. Ponad połowa badanych - 53,5 proc. - nie wzięłaby udziału wyborach, z czego 29,2 zdecydowanie nie poszłoby na wybory, a 24,3 proc. - "raczej nie".

Zobacz także

Chęć zagłosowania zadeklarowało 43 proc. badanych, z czego 27,2 proc. zdecydowanie by zagłosowało, a 15,8 proc. - "raczej tak". 3,5 proc. ankietowanych na tak postawione pytanie odpowiedziało "nie wiem, trudno powiedzieć".

Zobacz także

‘"Badanie IBRiS dla Onetu zostało przeprowadzone 20 października metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób" – czytamy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.p/Onet.pl/PAP