Zamknij

PiS traci, Lewica trzecia, Konfederacja przed PSL. Nowy sondaż parlamentarny

26.11.2019 09:20
Sondaż IBRiS dla Rzeczpospolitej
fot. Jan Bielecki/East News

PiS wygrywa, ale słabnie, Lewica nadal trzecia, a Konfederacja nieznacznie wyprzedza PSL – tak wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Badani wyrazili dodatkowo stanowisko, że to nie KO, a właśnie sojusz partii lewicowych będzie w tej kadencji główną siłą opozycyjną. 

IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” przygotował sondaż, w którym zapytał Polaków o kilka znaczących kwestii. Najważniejsza z nich to oczywiście poparcie dla konkretnych ugrupowań. Tutaj nadal prowadzi rządzące Prawo i Sprawiedliwość, ale z niższym wynikiem niż w październikowych wyborach, bo 39,6 proc.

Druga nadal jest Koalicja Obywatelskiej, ale i jej spadło poparcie. Teraz zagłosowałoby na nią 24,8 proc. ankietowanych. Trzecia w stawce jest Lewica, która minimalnie poprawiła swój rezultat sprzed miesiąca i teraz cieszy się poparciem 12,8 proc. Zmiana nastąpiła natomiast tuż za podium – Konfederacja z wynikiem 6,2 proc. wyprzedziła PSL (6 proc.). 10,4 proc. respondentów odpowiedziało „nie wiem/trudno powiedzieć”, a 0,2 proc. wskazało inną partię. 

Schetyna liderem opozycji, Lewica odbierze KO prymat?

IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” zapytał także w sondażu o przywództwo w opozycji i osobę jej lidera. „23 proc. badanych wskazało Grzegorza Schetynę, 11,4 proc. uważa, że to Władysław Kosiniak-Kamysz, a 8,8 wskazuje Adriana Zandberga. Pawła Kukiza typuje na lidera opozycji 7,5 proc. badanych, ale ponad 40 proc. nie ma w tej sprawie zdania” – podano.

Zobacz także

Na pytanie, „które z ugrupowań w tej kadencji ma największe szanse stać się główną siłą opozycyjną”, 32,1 proc. wskazuje na Lewicę. KO jest druga, z wynikiem 29,9 proc., a trzecie PSL – 11,3 proc. „Warto podkreślić, że wiarę w wysunięcie się Lewicy na pierwszy plan wyraża nie tylko jej elektorat (93 proc.), ale także wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 74 proc., i PiS – 55 proc.” – zaznaczono.

RadioZET.pl/PAP/rp.pl