Zamknij

Sondaż IBRiS: Partie Gowina i Ziobry z katastrofalnym poparciem

20.09.2020 11:59
Sondaż IBRIS
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Partie Jarosława Gowina - Porozumienie i Zbigniewa Ziobry - Solidarna Polska nie mają szans dostać się do Sejmu bez koalicji z PiS – wynika z sondażu IBRiS na zlecenie "Wirtualnej Polski", którego wyniki opublikowano w niedzielę. W poniedziałek kierownictwo PiS ma podjąć decyzje związane z przyszłością koalicji Zjednoczonej Prawicy.

Zjednoczona Prawica od kilku dni tkwi w zawieszeniu. Po piątkowym głosowaniu nad ustawą o ochronie zwierząt, PiS zapowiedział, że koalicja rządowa już nie obowiązuje, a warianty powołania rządu mniejszościowego lub organizacji przyspieszonych wyborów parlamentarnych nie są wykluczone.

W rozmowie z RadiemZET.pl Jan Strzeżek z Porozumienia przekonywał jednak, że koalicja Zjednoczonej Prawicy pomimo chwilowego kryzysu nadal będzie funkcjonować. – Od sześciu lat wygrywamy wszystkie wybory, niecały rok temu uzyskaliśmy kolejny mandat zaufania od Polaków, który pozwolił nam samodzielnie jako Zjednoczonej Prawicy sprawować rządy. To jest w skali Polski sytuacja absolutnie unikalna, żeby ten samochód polityczny mógł drugi raz z rzędu wygrać i rządzić samodzielnie. W tej chwili Polacy oczekują od nas żebyśmy realizowali ten program, z którym szliśmy do wyborów – mówił.

Sondaż IBRiS: formacje Gowina i Ziobry bez szans na wejście do Sejmu

Sondaż zrealizowany przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRIS) pokazał też, jak zauważa "WP", że partia Jarosława Kaczyńskiego, PiS, jest niekwestionowanym hegemonem na polskiej scenie politycznej.

Zobacz także

Według sondażu Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby w wyborach parlamentarnych 35 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 21,8 proc., Polska 2050 Szymona Hołowni - 10,6 proc., Konfederacja - 8,2 proc., Lewica - 5,8 proc., PSL-Kukiz'15 - 3 proc., Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry - 1,5 proc., Porozumienie Jarosława Gowina - 1,2 proc. (próg wyborczy dla partii to 5 proc., a dla koalicji partii - 8 proc. - PAP).

W omówieniu wyników wskazano, że gdyby Zjednoczona Prawica w wyborach startowała - jak dotychczas - pod wspólnym szyldem (PiS-Solidarna Polska-Porozumienie), mogłaby liczyć na 40,9 proc. poparcia. Koalicja Obywatelska w takim wariancie notuje 22,4 proc. poparcia, Polska 2050 - 11,2 proc., Konfederacja - 8,1 proc., Lewica - 5,4 proc., PSL-Kukiz'15 - 3,2 proc.

W sondażu przeprowadzonym dla "WP" dwa tygodnie temu, PiS - bez koalicjantów - notowało poparcie na poziomie 38,3 proc. Solidarna Polska miała 1,2 proc. poparcia, Porozumienie - 1,7 proc.

Zobacz także

Chęć udziału w wyborach parlamentarnych zadeklarowało 48,3 proc. respondentów, a 36,5 proc. stwierdziło, że nie zamierza głosować w wyborach do Sejmu i Senatu. Sondaż przeprowadzono 18 września metodą CATI na grupie 1100 dorosłych Polaków.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Wirtualna Polska/ PAP