Czy Polacy chcą Pawłowicz i Piotrowicza w TK? Wyniki sondażu szokują

07.11.2019 11:45
Czy Polacy chcą Pawłowicz i Piotrowicza w TK? Wyniki sondażu szokują
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Ponad połowa respondentów jest zdecydowanie przeciwna nominacji Stanisław Piotrowicz i Krystyny Pawłowicz na sędziów Trybunału Konstytucyjnego – wynika z sondażu IBRiS wykonanego na zlecenie Wirtualnej Polski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyjątkowo słabo w oczach Polaków wypada była posłanka PiS, Pawłowicz.

Zobacz także

Tylko 13,6 procent respondentów poparło jej kandydaturę na stanowisko sędziego w Trybunale Konstytucyjnym. Ponad połowa badanych – aż 65,4 procent – zupełnie nie chciałaby widzieć jej w tej roli. Z kolei 21 procent nie ma na ten temat żadnego zdania.

Jak podają badacze, kandydaturę Pawłowicz częściej popierają kobiety, i to z grupy wiekowej powyżej 66. roku życia. W większości są to osoby z wykształceniem podstawowym – czytamy w WP. Jak podkreślają badacze, poparcie dla byłej posłanki – w żadnej z wymienionych grup – nie przekracza 30 procent. Wśród jej zwolenników przeważają osoby chodzące częściej niż raz tygodniowo do kościoła – 42 procent oraz renciści – 55 procent.

Zobacz także

Piotrowicz nie cieszy się zaufaniem Polaków – wynika z sondażu

Jak dużym zaufaniem wyborców natomiast cieszy się Stanisław Piotrowicz? Były prokurator w czasach PRL nie ma powodów do radości. Tylko 22,7 procent ankietowanych uważa, że byłby dobrym sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Przeciwnego zdania jest 54-7 procent badanych – jak przypadku Pawłowicz, ponad połowa. 22,6 procent osób z kolei nie ma na ten temat żadnego zdania.

Zobacz także

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 4-5 listopada na reprezentatywnej grupie 1100 osób. Badanie zostało zrealizowane metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI)” – czytamy w WP.

 

RadioZET.pl/wp.pl