Zamknij

Sondaż. PiS z poparciem ponad 40 proc. Pięć ugrupowań w Sejmie

25.05.2020 15:33
Jarosław Kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI /REPORTER

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na poparcie 40,3 proc. Polaków - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla "WP". Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę, frekwencja wyniosłaby co najmniej 47,3 proc.

PiS nadal niekwestionowanym liderem sondaży poparcia. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę, na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 40,3. proc badanych.

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (PO+Nowoczesna+IPL+Zieloni) z poparciem 23,4 proc. Podium zamyka PSL-Koalicja Polska. Na formację Władysława Kosiniaka-Kamysza i Pawła Kukiza chce zagłosować 13,4 proc. ankietowanych.

Sondaż: PiS na prowadzeniu. Ponad 40 proc. dla partii Kaczyńskiego

Do nowego Sejmu weszłyby także Lewica i Konfederacja. Chęć zagłosowania dla Lewicę (SLD+Wiosna+Razem) deklaruje 8,1 proc. badanych, natomiast na Konfederację Wolność i Niepodległość 6 proc. 8,2 proc. wybrało z kolei odpowiedź "Nie wiem".

Jak wynika z badania IBRiS dla "WP", gdyby wybory odbyły się w ostatnią niedzielę, do urn poszłoby co najmniej 47,3 proc. Polaków. Kolejne 15,3 proc. uczestników badania wskazało odpowiedź "raczej tak".

Zobacz także

18,2 proc. osób na pewno nie poszłoby do urn, a "raczej nie" - 16,7 proc. 2,6 proc. badanych nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Zobacz także

Sondaż został przeprowadzony w dniach 22-23 maja przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na próbie 1100 Polaków metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/ Wirtualna Polska