Zamknij

Prezydent powinien mieć większe uprawnienia? Znamy wyniki sondażu

14.07.2020 18:21
Prezydent
fot. Jakub Kamiński/East News

Uprawnienia prezydenta powinny być większe, mniejsze czy takie same, jak obecnie? Na to pytanie odpowiedzieli uczestnicy badania IBRiS dla Wirtualnej Polski. Co z nich wynika?

Kompetencje głowy państwa określa Konstytucja RP. Co jakiś czas powraca jednak dyskusja na temat tego czy zakres tych uprawnień powinien w jakikolwiek sposób ulec zmianie. I właśnie tego dotyczyło pytanie, jakie zadali  ankietowanym przedstawiciele Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS).

Sondaż IBRiS dla WP: prezydent i jego uprawnienia

Na pytanie "Czy prezydent Polski powinien mieć większe uprawnienia?" blisko połowa - dokładnie 49,1 proc. - badanych odpowiedziała, że nie należy nic zmieniać, a uprawnienia najważniejszej osoby w państwie powinny pozostać takie same. 

Zobacz także

Mniejszy, choć równie wysoki, procent respondentów wyraził pogląd, że prezydent powinien mieć szersze kompetencje. Ich zawężenia domaga się zaś jedynie 1,8 proc. ankietowanych, a 9,5 proc. nie ma zdania w tej kwestii. 

Spośród osób deklarujących się jako "o zdecydowanie lewicowych poglądach" 62 proc. chciałoby zwiększenia uprawnień prezydenckich, a 29 proc. - pozostania przy obecnej sytuacji. Z kolei 49 proc. badanych definiujących się jako "o zdecydowanie prawicowych poglądach" zgodziłoby się na poszerzenie możliwości głowy państwa, a 49 proc. nic by w tej kwestii nie zmieniało

- czytamy w WP. Jak podaje portal, jeśli chodzi o inne zmienne, to najczęściej o zachowaniu przez prezydenta aktualnych kompetencji mówiły osoby w wieku 30-39 lat, z kolei poszerzenia jego uprawnień w większym stopniu chciały kobiety (56 proc.) niż mężczyźni (44 proc.)

Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie 2020 wygrał urzędujący prezydent Andrzej Duda, który w II turze uzyskał poparcie 51,03 proc. wyborców. Na jego rywala, kandydata KO oraz prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego głosowało 48,97 proc. wyborców. Duda jest jedynym oprócz Aleksandra Kwaśniewskiego prezydentem wybranym na drugą kadencję. 

RadioZET.pl/wp.pl