Zamknij

IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: Wyborcy PiS wierzą „Wiadomościom”, ale wcale nie odcinają się od „Faktów”

03.04.2019 13:32
Telewizja
fot. YouTube screen

Internet i telewizja – to źródła, z których Polacy najczęściej czerpią wiedzę o aktualnościach z Polski i ze świata. Wśród programów informacyjnych największym zaufaniem cieszą się  „Fakty” TVN, ale przewaga tego programu spada znacznie w przypadku wyborców PiS. Ci stawiają zdecydowanie na „Wiadomości” Telewizji Polskiej. Nie oznacza to jednak, że trzymają się od „Faktów” z daleka – wynika z sondażu IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl.

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) zapytał Polaków o to, z jakich źródeł czerpią na co dzień informacje. Każdy z nich mógł wskazać trzy dowolne środki przekazu. Najczęściej wybieranym okazały się informacyjne portale internetowe. Wskazało je 72,52 proc. respondentów. Wiadomości z telewizji czerpie 62,21 proc. ze wszystkich przebadanych. Z kolei 33,08 proc. z nich korzysta z radia. W badaniu uwzględniono też informacje przekazywane przez rodzinę i znajomych (22,45 proc.), prasę (21,60 proc.) i media społecznościowe (16,02 proc.).

sondaz1

Jak wynika z sondażu, sytuacja ulega zmianie, gdy pod uwagę weźmie się zwolenników Prawa i Sprawiedliwości. W tym przypadku największym zaufaniem cieszą się informacje przedstawiane w telewizji (72,50 proc.). Z serwisów internetowych korzysta 66,76 proc. z nich, a z radia 35,05 proc. Zupełnie odmienne wybory co do środków przekazu informacji charakteryzują zwolenników Roberta Biedronia. Tu zdecydowana większość, jako jeden z trzech ulubionych środków przekazu informacji, wybiera portale internetowe (87,59 proc.). O wiele mniej badanych deklarujących chęć zagłosowania na Wiosnę Biedronia czerpie informacje z telewizji (44,24 proc). Tylko niecałe 15 proc. z nich korzysta z prasy. W przypadku wyborców PiS i PO jest to kolejno 25,29 proc. i 25,45 proc. badanych.

TVN24 lubiane przez wyborców PO i Wiosny

Ciekawe wyniki daje porównanie wyborców konkretnych partii, którzy ufają poszczególnym programom informacyjnym. Tu, jako jeden z trzech najchętniej wybieranych kanałów informacyjnych w ciągu dnia, wygrywa TVN 24. W badaniu wskazało go 52,35 proc. respondentów. Najczęściej kanał oglądają wyborcy PO. Spośród chętnych do oddania głosu na partię Grzegorza Schetyny kanał TVN 24 wskazało 84,23 proc. osób. W przypadku zwolenników Biedronia to 53,91 proc., a PiS – 34,33 proc. Wśród wyborców partii Jarosława Kaczyńskiego największym zaufaniem cieszy się TVP Info (67,55 proc.).

sondaz2

Zwolennicy PiS wierzą „Wiadomościom”

IBSP sprawdziło też, na które z wieczornych programów informacyjnych stawiają Polacy. Wyborcy PO i Wiosny wybierają podobnie. W obu przypadkach są to najczęściej (w tej kolejności) „Fakty” (TVN), „Wydarzenia” (Polsat) i „Wiadomości” (TVP 1). Warto tu jednak podkreślić, że wśród zwolenników Roberta Biedronia aż 36,40 proc. osób deklaruje, że w ogóle nie ogląda wieczornych programów tego typu. W przypadku PO jest to 13,03 proc.

Odpowiedzi na pytanie o wybór wieczornych serwisów informacyjnych prezentują się zupełnie inaczej, jeśli pod uwagę weźmie się tylko osoby oddające głos na PiS. Tutaj przewaga „Faktów” znacznie spada, a większość badanych włącza wieczorem sztandarowy program telewizji publicznej „Wiadomości”. Kolejne, chętnie wybierane przez nich programy, to „Panorama” (TVP2) i „Wydarzenia” (Polsat). Ale nie oznacza to, że wyborcy PiS omijają „Fakty” szerokim łukiem. Oglądają, choć jako jeden z trzech ulubionych programów wskazało go znacznie mniej osób niż „Wiadomości” – 26,72 proc. Z kolei programów informacyjnych w ogóle nie ogląda 12,72 proc. wyborców PiS.

sondaz3

Ciekawie prezentują się też odpowiedzi respondentów w kwestii wyboru „Informacji dnia” emitowanych na antenie telewizji Trwam jako jednego z trzech ulubionych źródeł wiedzy. Najmniejsze zaufanie program wzbudza wśród entuzjastów PO. Ogląda go zaledwie 0,78 proc. z nich. Ale już wśród chętnych do oddania głosu na Wiosnę mowa o 2,26 proc. widzów, choć to wciąż najrzadziej wybierany spośród wymienionych w badaniu programów. „Informacje dnia” w telewizji Trwam są też najrzadziej wybierane przez wyborców PiS. Program ogląda 2,75 proc. z nich.

Co mówią badania?

– Tak, jak podzieliła się scena polityczna w Polsce, tak samo podzieliła się scena medialna – komentuje w rozmowie z RadioZET.pl Łukasz Pawłowski z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Zwraca też uwagę na fakt, że jeśli politycy występują w mediach, które są im przychylne (np. politycy PiS w TVP, a PO w TVN24), to z reguły mówią raczej do swoich wyborców, nie przekonując przy tym do siebie potencjalnie nowego elektoratu. 

Więcej szczegółowych danych na temat tego i innych badań można znaleźć na stronie www.stanpolityki.pl, partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl/IBSP/stanpolityki.pl