Zamknij

Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: Polacy proeuropejscy, ale podzieleni ws. polityki zagranicznej rządu

02.04.2019 18:07
Unia
fot. AP/East News

62,17 proc. badanych uważa, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej niesie ze sobą zdecydowane korzyści  – wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzonego dla portalu RadioZET.pl i StanPolityki.pl. Badacze zapytali także obawy przed wyjściem naszego kraju z UE oraz politykę zagraniczną rządu w tym zakresie.

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) zapytał Polaków o to, czy członkostwo w Unii Europejskiej niesie za sobą korzyści. 62,17 proc. uważa, że zdecydowanie tak, a 19,60 proc., że raczej tak, co ogółem daje 81,77 proc. pozytywnie nastawionych do tego obywateli.

Sondaż
fot. stanpolityki.pl

Sprecyzowanej opinii w tym temacie nie ma 11,60 proc. ankietowanych, zaś frakcja tych, którzy uważają, iż członkostwo w UE nie przynosi nam żadnych korzyści wynosi 6,63 proc (3,08 proc. głosów na „raczej nie”, a 3,55 proc. na „zdecydowanie nie”).

Większość nie boi się „polexitu”

Kolejne pytanie odnosiło się do obaw względem ew. opuszczenia przez Polskę Unii Europejskiej. Statystyczna większość, czyli 58,14 proc. respondentów twierdzi, że nie ma takich obaw, przy czym zdecydowania nie odczuwa ich ledwie 40,05 proc. (18,09 proc. raczej ich nie ma).

Sondaż
fot. stanpolityki,pl

Zobacz także

Tych, którzy boją się ew. „polexitu” jest mniej, ale to i tak niemal jedna trzecia badanych (29,98 proc.). Jedni boją się zdecydowanie (14,76 proc.), inni mniej (15,22 proc.). Zdania na ten temat nie ma 11,88 proc. Polaków.

Czy Polacy popierają politykę zagraniczną rządu wobec UE?

Instytut Badań Spraw Publicznych zbadał również, jak Polacy oceniają politykę zagraniczną rządu wobec Unii Europejskiej.

Sondaż
fot. stanpolityki.pl

I choć stosunek do działań PiS na tym obszarze jest podzielony, to jednak prawie połowa (49,87 proc.) ankietowanych ich nie popiera, z czego zdecydowany sprzeciw wywołują one u 38,90 proc. respondentów, a mniejszy (mieszczący się w kategorii „raczej”) u 10,97 proc. 

Zobacz także

Poparcie dla polityki zagranicznej gabinetu Mateusza Morawieckiego deklaruje 31,38 proc. badanych, z czego zdecydowanie popiera ją 19,47 proc, a „raczej” 11,91 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 18,75 proc. Polaków.

Co mówią sondaże?

Jak przyznaje w rozmowie z RadioZET.pl Łukasz Pawłowski z IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza), badania wykazują, iż polskie społeczeństwo jest zdecydowanie proeuropejskie i że nastroje społeczne w odniesieniu do UE utrzymują się na wysokim poziomie.

- Pojawiają się tylko politycy, którzy chcieliby wykorzystać tę niszę 10 proc. obywateli przeciwnych Unii i w ten sposób znaleźć się na scenie politycznej – komentuje.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 31.01 – 06.02.2019 roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej szczegółowych danych na temat tego i innych badań można znaleźć na stronie  www.stanpolityki.pl, partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl/IBSP/stanpolityki.pl