Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe nadal mają w Polsce sporo przeciwników

05.04.2019 09:14
Badanie
fot. Marcus Yam/East News

Dość duży, większy niż w przypadku zwolenników, jest w naszym kraju odsetek przeciwników wprowadzenia związków partnerskich osób tej samej płci bądź małżeństw jednopłciowych  – wynika z sondażu IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl.

IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) zapytał Polaków o to, czy popierają pojawiające się niekiedy w przestrzeni publicznej postulaty wprowadzenia związków partnerskich bądź legalizacji małżeństw dla osób tej samej płci. Jak przedstawiają się wyniki tych badań?

Związki partnerskie osób jednopłciowych

Jeśli chodzi o związki partnerskie osób tej samej płci, statystycznie więcej Polaków ich nie popiera. Sumując bowiem głosy na „raczej nie” i „zdecydowanie nie”, wychodzi 45,54 proc.

zwiazki partnerskie

Z kolei zdecydowanie przychylnie patrzy na tę kwestię 23,65 proc., a raczej przychylnie 12,84 proc. ankietowanych. Dość sporo, bo 17,97 proc. badanych, nie ma zdania na ten temat.

Małżeństwa jednopłciowe

W przypadku zawierania małżeństw jednopłciowych aż 45,36 proc. respondentów uważa, że nie należy do nich dopuszczać. Dodając do tego 6,41 proc. głosów na „raczej nie”, wychodzi na to, że przeciwnych zmianie przepisów w tym kierunku jest aż 51,77 proc. badanych.

malzenstwa (2)

Natomiast zsumowany wynik zdecydowanego (17,64 proc) oraz względnego (9,07 proc) poparcia dla tego postulatu wychodzi na to, że zwolennicy zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci stanowią 26,71 proc. 21,51 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.

Co mówi badanie?

– [Sondaż] pokazuje, że jeśli zadamy to pytanie w sposób prosty, nie dodając tak naprawdę, czym są związki partnerskie, to poparcie spada poniżej 50 proc. – komentuje w rozmowie z RadioZET.pl Łukasz Pawłowski z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. 

– Jest duża przestrzeń w debacie publicznej, by wyjaśnić społeczeństwu, czym tak naprawdę są związki partnerskie i małżeństwa jednopłciowe – dodaje. 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-27.03.2019 roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na reprezentatywnej grupie 1006 pełnoletnich Polaków.

Więcej szczegółowych danych na temat tego i innych badań można znaleźć na stronie www.stanpolityki.pl, partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl/IBSP/stanpolityki.pl