Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: 82,30 proc. za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Większość przeciwna przyjęciu euro [WIDEO]

02.04.2019 09:02
Sondaż IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: 82,30 proc. za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Większość przeciwna przyjęciu euro [WIDEO]
fot. artjazz/shutterstock

Aż 82,30 proc. badanych opowiada się za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej – wynika z sondażu Instytutu Badań Spraw Publicznych przeprowadzonego dla portalu RadioZET.pl i StanPolityki.pl. Większość badanych jest jednak przeciwna przyjęciu przez Polskę waluty euro.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) zapytał Polaków, jak zagłosowaliby, gdyby w najbliższą niedzielę (badanie przeprowadzono w dniach 31.01 – 06.02.2019 roku) odbyło się referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

grafika1 sondaz

Z badania wynika, że aż 82,30 proc. Polaków zagłosowałoby za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Głos za wyjściem z Unii oddałoby natomiast 6,38 proc. badanych. Odpowiedź „nie wiem/nie mam zdania” wskazało 5,27 proc. ankietowanych. 6,05 proc. Polaków przyznało, że w ogóle nie wzięłoby udziału w referendum.

– Według naszego badania prawie 90 procent osób deklaruje, że głosowałaby za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej, jesteśmy jednym z bardziej proeuropejskich krajów, jeśli chodzi o nastawienie obywateli – komentował w rozmowie z RadioZET.pl prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej IBS, Łukasz Pawłowski.

Wyniki badania prezentują się nieco inaczej, jeżeli weźmie się pod uwagę odpowiedzi tylko tych osób, które zadeklarowały, że wzięłyby udział w potencjalnym referendum. W tym przypadku liczba zwolenników pozostania Polski w Unii wzrosła do 87,60 proc. Za wyjściem zagłosowałoby 6,79 proc. Odpowiedzi „nie wiem/nie mam zdania” udzieliło 5,61 proc. badanych.

Większość badanych przeciwna przyjęciu przez Polskę waluty euro

Instytut Badań Spraw Publicznych zapytał Polaków także o ich stosunek do perspektywy przyjęcia przez Polskę waluty euro.

grafika2 sondaz

Z badania wynika, że przeciwnych przyjęciu euro jest 58,20 proc. badanych, z czego 48,87 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie nie”, a 9,33 proc. „raczej nie”.

Za przyjęciem przez Polskę waluty euro opowiedziało się w sumie 28,53 proc. badanych, z czego 17,39 proc. udzieliło odpowiedź „zdecydowanie tak”, a 11,14 proc. „raczej tak”.

13,27 proc. badanych wskazało odpowiedź „ani tak, ani nie”.

Zobacz także

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 31.01 – 06.02.2019 roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Więcej szczegółowych danych na temat tego i innych badań można znaleźć na stronie www.stanpolityki.pl, partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.