Zamknij

Wyborcy PiS boją się LGBT i Gender, sympatycy KO i Lewicy - katastrofy klimatu

17.09.2019 16:44
Wyborcy PiS boją się LGBT i Gender, sympatycy KO i Lewicy - katastrofy klimatu
fot. Adam Staskiewicz/East News

Mężczyźni najbardziej boją się LGBT i Gender, a kobiety - kryzysu klimatycznego i drastycznych spadków w sektorze ochrony zdrowia. Wyborcy partii rządzącej owładnięci są również strachem przed homoseksualistami, zaś dla dla sympatyków Koalicji Obywatelskiej i Lewicy największe zagrożenie stanowi katastrofa klimatyczna. Takie wnioski wypływają z najnowszego badania, przeprowadzonego przez IPSOS dla Oko.press.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak wynika z najnowszego sondażu IPSOS, zrealizowanego na potrzeby portalu Oko.press, największą obawę wśród ankietowanych (zakres wiekowy 18- 39 lat)  budzi kwestia kryzysu klimatycznego (38 procent odpowiedzi). W badaniu wyszczególniono 9 aktualnych zagrożeń dla społeczeństwa, wśród których znalazły się:

- kryzys klimatyczny, brak wody, wzrost temperatury

- zagrożenie przez „ideologię Gender”, ruch LGBT

- Wyjście Polski z UE

Zobacz także

- Katastrofa służby zdrowia

- Nasilenie ruchów nacjonalistycznych

- kryzys demograficzny: starzenie się społeczeństwa

- zaostrzający się konflikt polityczny

-zagrożenie ze strony Rosji

- kryzys ekonomiczny

Zobacz także

Oprócz klimatu, na drugim miejscu wskazano ruch LGBT – obawia się go 24 procent ankietowanych, a na trzecim miejscu – Polexit (19 procent odpowiedzi).

Ciekawą obserwacją jednak jest podział uczestników badania pod względem płci i elektoratów.

Wyborcy PiS ogarnięci strachem przed LGBT, wyborcy Lewicy boją się zmian klimatu i nacjonalizmu

Dzieląc respondentów ankiety na wyborców poszczególnych ugrupowań politycznych w Polsce, rysują się bardzo wyraźne różnice światopoglądowe w postrzeganiu źródła niebezpieczeństwa. Na przykład, sympatycy Prawa i Sprawiedliwości przerażeni się LGBT i Gender – 54 procent ankietowanych uznało to za największe zagrożenie. Na drugim miejscu jest katastrofa klimatyczna – 32 procent wskazań, i na trzecim zagrożenie ze strony Rosji – 26 proc. głosów.

Jeżeli chodzi o wyborców Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, ich obawy przedstawiają się zaskakująco podobnie.

Według zwolenników Lewicy, największe zagrożenie stanowi kryzys klimatyczny – wybrało go 52 procent ankietowanych. Drugie, największe zagrożenie zdaniem wyborców Lewicy to nasilenie ruchów nacjonalistycznych – 39 proc., i polexit – 35 procent odpowiedzi.

Zobacz także

Jak odpowiedzi wyborcy Koalicji Obywatelskiej? Podobnie, najbardziej obawiają się zmian klimatu (41 proc. wskazań), na drugim miejscu wyjścia Polski z UE (24 proc.) oraz wzrostu nastrojów nacjonalistycznych – 31 procent głosów.

Podział ze względu na płeć

Zupełnie innych odpowiedzi w badaniu udzielili również mężczyzny i kobiety. Zdaniem przedstawicielek płci żeńskiej, największego niebezpieczeństwa należy spodziewać się ze strony zmian klimatu (38 proc.), rozpadu ochrony zdrowia (27 proc.) , wyjścia Polski z UE (25 proc. ) i wzrostu nastrojów nacjonalistycznych (też 25 proc.).

Z kolei męscy respondenci – co jest alarmujące – jako największe zagrożenie wskazali LGBT (31 procent badanych), na drugim miejscu katastrofę klimatyczną (28 proc.) i na trzecim kryzys demograficzny, tzn. starzenie się społeczeństw (26 proc.).

 

RadioZET.pl/OKO.press