Zamknij

Sondaż IBRiS dla Onetu: Spada zaufanie do Dudy, rośnie do Grodzkiego

16.01.2020 11:19
Andrzej Duda, Tomasz Grodzki, Szymon Hołownia
fot. East News (2), PAP

Spadek zaufania Polaków do prezydenta Andrzeja Dudy i duży wzrost notowań marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego – to wnioski z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sondażu zaufania do polityków od dłuższego czasu prowadzi prezydent Andrzej Duda. Po raz pierwszy od niemal roku głowa państwa budzi jednak większą nieufność niż zaufanie. W polskich realiach to jednak prezydent jest punktem odniesienia. Dudzie ufa dziś 41,6 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o pięć pkt. proc. względem ostatniego badania.  

Drugie miejsce utrzymał premier Mateusz Morawiecki, któremu ufa 40 proc. badanych. Również w jego przypadku mówimy o spadku, nieco ponad trzech pkt. proc.

Zobacz także

Podium polityków którym ufamy uzupełnia Małgorzata Kidawa-Błońska. Kandydatce Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta ufa 34,7 proc. pytanych, co również oznacza spadek (o 1,2 pkt. Proc.). Warto dodać, że tuż za nią uplasowali się były premier Donald Tusk. Ufa mu co trzeci Polak (33,6 proc., wzrost o dwa pkt. proc), podobnie jak jego głównemu oponentowi, Jarosławowi Kaczyńskiemu (33 proc., spadek o 1,2 pkt. proc.).

Onet: Znaczący przyrost zaufania wobec Tomasza Grodzkiego

Serwis odnotował znaczący skok zaufania wobec Tomasza Grodzkiego. Ocena związana jest niewątpliwie ze wzmożoną obecnością w mediach. Mimo ataków TVP i mediów publicznych na marszałka Senatu osiągnął on najwyższy wzrost pozytywnych opinii.

Zobacz także

Marszałkowi Senatu ufa 23,3 proc. respondentów. W poprzednim badaniu polityk miał dużo niższy wynik, bo 13,2 proc. Wzrost wynosi więc 10,1 pkt proc. Nadal jest nierozpoznawalny dla 34 proc., ale jeszcze miesiąc temu jego nazwisko było nieznajome dla 48,7 proc. pytanych

sondaż IBRIS dla ONETU

Spadek zaufania do Szymona Hołowni

W sondażu rzucił się w oczy wyraźny wzrost nieufności wobec Szymona Hołowni. Kandydatowi na prezydenta nie ufa 27 proc. badanych, aż o 13,4 proc. więcej niż w poprzednim badaniu. Z drugiej strony, wciąż jest to niski w polskich realiach wskaźnik, zwłaszcza na tle Grzegorza Schetyny (61 proc.), Jarosława Kaczyńskiego (54,7 proc.), czy Donalda Tuska, (46,8 proc.). Pozytywnie o dziennikarzu wypowiada się co piąty badany (21 proc.).

RadioZET.pl/Onet.pl