Zamknij

Kilka tygodni przed rekonstrukcją. Sondaż: kto powinien odejść z rządu?

11.08.2020 09:40
rząd
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Rekonstrukcja rządu. Kto powinien odejść, a kto zostać na stanowisku? Z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wynika, że na kilka tygodni przed spodziewaną rekonstrukcją rządu Polacy najlepiej oceniają pracę ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Krytyczne noty przypadły natomiast ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze oraz wicepremierowi Jackowi Sasinowi.

Wyniki sondażu wskazują, że 45 proc. pytanych dobrze ocenia premiera Morawieckiego, a 34 proc. - źle. Natomiast Łukasza Szumowskiego dobrze ocenia 54 proc. zapytanych, a źle 28 proc.

Zobacz także

Ocena członków rządu. Kto powinien zostać, a kto odejść?

Według "Rzeczpospolitej" dobrze też wypada szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak, którego dobrze ocenia 44 proc., a 28 proc. - źle. "Bardzo aktywny ostatnio minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro jest dobrze oceniany przez 40 proc. ankietowanych, ale złe opinie o jego pracy ma aż 45 proc. osób" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Źle oceniany jest wicepremier Jacek Sasin. 35 proc. osób dobrze ocenia jego pracę, ale aż 48 proc. - krytycznie.

"Rzeczpospolita" zapytała też, kogo Polacy chcą utrzymać w rządzie, a kto powinien się z nim rozstać. Połowa ankietowanych uważa, że na swoim miejscu powinien pozostać premier Morawiecki. Blisko połowa nie chce też zmiany minister Emilewicz oraz ministra Błaszczaka.

"39 proc. badanych wskazuje jednak, że odejść powinien Ziobro" - pisze "Rzeczpospolita". W przypadku szefa resortu sprawiedliwości 41 proc. pytanych uważa, że powinien on zachować stanowisko.

Zobacz także

Rekonstrukcja rządu - termin jesienny aktualny

W piątek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel mówił, że termin jesienny rekonstrukcji rządu jest aktualny. Trwają ustalenia w gronie liderów Zjednoczonej Prawicy. Jak dodał Fogiel, na czwartkowym wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS w Jachrance nie zapadały "żadne decyzje" w tej sprawie.

Wytyczyliśmy sobie pewne kierunki na przyszłość. Przed nami trzy lata do wyborów parlamentarnych, trzeba ten czas dobrze spożytkować. Tak, żeby te zmiany, które chcemy wprowadzać, te które już są w trakcie, te które dopiero przed nami, mogły zmieniać Polskę na lepsze

- mówił w programie "Rzecz o polityce" Fogiel.

Pytany czy rekonstrukcja rządu zapowiadana przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na wrzesień jest aktualna, odpowiedział: "jak najbardziej, oczywiście". "W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej prezes Jarosław Kaczyński zarysował, jaki zamysł kryje się za rekonstrukcją, bo nie jest to rekonstrukcja dla samej rekonstrukcji" - zaznaczył.

Planujemy to robić po wakacjach. Nasi parlamentarzyści, również ci, którzy reprezentują naszych koalicjantów, wiedzą o tym. Ustalenia trwają w gronie liderów Zjednoczonej Prawicy, wraz z panem premierem Morawieckim. Wczoraj oczywiście żadnych decyzji na ten temat nie było, bo być nie mogło. To nie jest to forum, na którym one zapadają, ale te kierunki, o których mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie są jak najbardziej obowiązujące i termin jesienny również

- przekazał zastępca rzecznika PiS.

W ubiegłym tygodniu prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla PAP zapowiedział, że rekonstrukcja odbędzie się we wrześniu lub najdalej na początku października. Jak zaznaczył, plan zakłada zmniejszenie liczby resortów do 12.

Mogę mówić o pewnym planie, który byłby zrealizowany we wrześniu, być może ostatecznie na początku października. To jest plan, który obejmuje daleko idące zmniejszenie liczby ministerstw. Połączenie różnych działów, tak żeby ich nadzorcą był jeden minister

- powiedział lider PiS.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/"Rzeczpospolita"