Zamknij

Zamieszanie wokół podwyżek zaszkodziło opozycji? PiS z dużą przewagą w sondażu

23.08.2020 14:42
jarosław kaczyński
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Zamieszanie wokół tematu podwyżek dla polityków nie wpłynęło na zmianę poparcia dla PiS, za to części opozycji już tak – wynika z najnowszego sondażu IBRIS dla portalu Wp.pl. Partia rządząca wyraźnie dystansuje Koalicję Obywatelską, kolejny pomiar przyniósł też straty ruchowi Szymona Hołowni oraz koalicji PSL-Kukiz'15.

Sondaż IBRIS uwzględniał pytanie o teoretyczną chęć uczestniczenia w wyborach parlamentarnych, gdyby takowe odbyły się w niedzielę (dziś). Odpowiedź „tak” lub „chyba tak” wybrało 53 proc. pytanych – co pozwala stwierdzić, że tak kształtowałaby się frekwencja. 

Wyniki poparcia kształtują się następująco: Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na poparcie rzędu 38,6 proc. respondentów. Choć jest to wynik o pięć proc. niższy niż przy zwycięskich wyborach z 2019 roku, PiS dystansuje drugą Koalicję Obywatelską, która może liczyć na 23,8 proc. poparcia (w wyborach 27,4 proc.).

Sondaż IBRIS: Zamieszanie wokół podwyżek nie szkodzi PiS. Traci opozycja

Trzecią siłą jest ruch Szymona Hołowni Polska 2050, który uzyskał w sondażu 8,4 proc. Na Konfederację zagłosowałoby 7,3 proc. zapytanych, na koalicję PSL-Kukiz'15 - 5,4 proc. Przez próg wyborczy ledwo co przeskoczyła Lewica otrzymując 5,1 proc. poparcia. Niezdecydowanie wyraziło natomiast 11,4 proc. badanych.

Zobacz także

Względem tego samego badania sprzed miesiąca, KO straciła niecałe 2 punkty procentowe, natomiast Ruch Hołowni aż 3 punkty procentowe. Minimalnie drgnęło w górę poparcie dla Konfederacji, natomiast spadek zaliczyła koalicja ludowców z Kukizem (o 3,4 pkt. proc.). Z kolei Lewica urosła o 0,3 pkt. proc.

Sondaż IBRIS był przeprowadzany od 21 lipca do 2 sierpnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków.  

Zobacz także

RadioZET.pl/Wp.pl