Zamknij

Rz: Kaczyński skazany na Ziobrę. Solidarna Polska przekracza próg wyborczy

30.12.2020 21:57
Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zaskakujący sondaż Indicatora dla „Rzeczpospolitej”. PiS z Jarosławem Kaczyńskim na czele jest niejako skazane na koalicję z Solidarną Polską. Partia Zbigniewa Ziobry urosła w sondażach, na tyle, że samodzielnie dostałaby się do Sejmu.

Sondaż Indicatora dla „Rz” pojawił się w środę wieczorem. Zaskoczeniem jest w nim słaby wynik PiS (25,7 proc.), ale i niespecjalny Koalicji Obywatelskiej (20,3 proc.). Obie czołowe siły w polskiej polityce muszą szukać koalicjantów, by móc rządzić.

Największą niespodzianką jest jednak wynik Solidarnej Polski. Partia Zbigniewa Ziobry, która w minionym roku dwa razy omal nie rozbiła koalicji rządowej, przekracza próg wyborczy z poparciem 5,4 proc. W sondażu ma taki sam wynik jak PSL.

Solidarna Polska przekracza próg wyborczy. Kaczyński skazany na Ziobrę?

Do Sejmu dostałyby się jeszcze ugrupowania Szymona Hołowni (13,2 proc.), Lewica (8,6 proc.) i Konfederacja (6,5 proc.). Pod progiem wyborczym znalazły się Kukiz’15 oraz - liczone oddzielnie - Porozumienie Jarosława Gowina.

Zobacz także

- Z najnowszego sondażu Indicatora wyłania się scenariusz zmiany władzy, który może się spełnić w 2021 roku. Jeśli Zjednoczona Prawica pójdzie drogą sporów wewnętrznych, które doprowadzą do przyspieszonych wyborów – rezultat może być dla niej przykry – pisze „Rzeczpospolita”.

Takie rozdanie nie daje jednak szans na kontynuację rządów PiS i SP, nawet w koalicji z wolnorynkową i skrajnie konserwatywną Konfederacją. Te trzy siły uzyskałyby 205 mandatów, z kolei KO, Polska 2050 Hołowni oraz Lewica mogłyby uzyskać sejmową większość (236 mandatów).

Zobacz także

RadioZET.pl/Rp.pl