Zamknij

PiS bez większości w Sejmie. Będzie polexitowa koalicja z Konfederacją?

24.09.2021 13:29
sondaż ipsos
fot. ANDRZEJ IWANCZUK /REPORTER

Sondaż Ipsos dla OKO.press i "Wyborczej" daje zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości, ale bez szans na samodzielne rządzenie. Duży wzrost zanotowała Koalicja Obywatelska, ale jak zauważają komentatorzy, powrót Donalda Tuska nie "wywrócił politycznego stolika". Jak wygląda poparcie dla poszczególnych ugrupowań?

Sondaż Ipsos dla OKO.press i "Wyborczej" wskazuje na wygraną PiS. Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 35 proc. ankietowanych. To wzrost o 2 pkt. proc. w porównaniu do sondażu z kwietnia. Jak zauważa OKO.press, "obóz władzy nieco zyskuje na twardej i bezlitosnej polityce wobec migrantów, ale prężenie muskułów, wprowadzenie stanu wyjątkowego i militaryzacja debaty publicznej nie wywróciły sceny politycznej na korzyść rządzących".

Na drugim miejscu uplasowała się  Koalicja Obywatelska. Po powrocie Donalda Tuska poparcie dla KO wzrosło o 6 proc. i wynosi obecnie 24 proc. Podium zamyka Polska 2050 z poparciem 15 proc. - to spadek o 7 pkt. proc.

Sondaż: PiS wygrywa, ale nie ma większości. Powrót Tuska wiele nie zmienia

Spadek zaliczyła też Konfederacja, na którą chce zagłosować 9 proc. badanych - to wynik o 2 pkt. proc. gorszy niż w kwietniu. Na piątym miejscu znalazła się Lewica z poparciem 7 proc. Jak zauważa OKO.press, to jej najgorszy wynik w badaniach Ipsos od momentu porozumienia SLD, Wiosny i Razem przed wyborami w 2019 roku. Progu nie przekracza PSL z poparciem 4 proc. badanych.

Portal podkreśla, że wzrost PiS nie oznacza powrotu do sytuacji samodzielnych rządów partii Kaczyńskiego. "Jak widać, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, możliwa realnie byłaby tylko polexitowa koalicja PiS i Konfederacji, choć jej zawarcie nie byłoby oczywistością, a proza rządzenia znaczona wieloma pułapkami" - czytamy.

Deklarowana frekwencja w naszym badaniu to 65 proc.

RadioZET.pl/ OKO.press/ Gazeta Wyborcza