Zamknij

Polacy chcą wyjść z Unii Europejskiej? Miażdżące wyniki nowego sondażu

05.10.2021 08:45
sondaż Ipsos
fot. Shutterstock

Sondaż. Aż połowa Polaków obawia się, że PiS może doprowadzić do polexitu. A blisko 90 proc. wcale nie chce wychodzić z Unii Europejskiej – wynika z badania Ipsos przeprowadzonego na zlecenie OKO.press i "Gazety Wyborczej".

Sondaż. Z badania Ipsos przeprowadzonego dla OKO.press i "Gazety Wyborczej" wynika, że 88 proc. respondentów chce pozostać w Unii Europejskiej.

Jak podaje gazeta, Ipsos zapytał też o to, "czy polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z UE". "Odpowiedzi rozkładają się po równo: po 48 proc. na tak i na nie" - czytamy we wtorkowym wydaniu "GW".

Sondaż. Prawie 90 proc. badanych nie chce wyjść z UE

"Aż 89 proc. wyborców Kaczyńskiego (w tym 50 proc. zdecydowanie) na to pytanie odpowiada - nie. Jedynie co dziesiąty ma obawy, że PiS może do polexitu doprowadzić" - pisze dziennik.

Według sondażu wśród wyborców Konfederacji 61 proc. respondentów odpowiedziało "nie", a 26 proc. "tak". "Wyborcy partii opozycyjnych lękają się polityki PiS w tej kwestii - 84 proc. wśród głosujących na Koalicję Obywatelską, 68 - Lewicę, 64 Polskę 2050, 50 - PSL" - podaje gazeta.

W sondażu zaznaczono, że na pytanie "czy polityka rządu PiS może doprowadzić do wyjścia Polski z UE" 53 proc. kobiet odpowiedziało "tak", a 42 proc. "nie", natomiast wśród mężczyzn odpowiedzi były odwrotne - 44 proc. na "tak", a 53 proc. na "nie".

Sondaż Ipsos zrealizowano metodą CATI w dniach 21-23 września 2021 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.

RadioZET.pl/ PAP/ Gazeta Wyborcza