Zamknij

Nowy sondaż: PiS z przewagą, ale mniejszą niż w wyborach. W Sejmie jeszcze cztery partie

19.12.2019 11:39
41 %
27%
12%
7%
7%
3%
3%
PiS
KO
Lewica
PSL
Konfederacja
Nie wiem
Brak odpowiedzi
PiS
41 %
KO
27%
Lewica
12%
PSL
7%
Konfederacja
7%
Nie wiem
3%
Brak odpowiedzi
3%

PiS wygrywa wybory, choć z niższym wynikiem niż w ostatnich wyborach, druga KO, a w Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy inne ugrupowania - tak przedstawiają się wyniki sondażu Kantar dla Faktów TVN oraz TVN24. 

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się tuż przed świętami Bożego Narodzenia, zwyciężyłoby w nich Prawo i Sprawiedliwość. Rządząca od 2015 roku formacja (wespół z Solidarną Polską i Porozumieniem) uzyskałaby 41 proc. głosów, co byłoby zmniejszeniem stanu posiadania o ok. 3 punkty procentowe względem wyników z październikowej elekcji.

Sondaż parlamentarny

Drugie miejsce w zestawieniu zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą głosować chce 27 proc. ankietowanych (mniej więcej taki sam wynik, jak przed dwoma miesiącami). Podium zamyka Lewica z wynikiem 12 proc. (delikatny spadek względem października).

Zobacz także

Według Kantara, do Sejmu weszłyby jeszcze dwa ugrupowania. Oddanie swojego głosu na PSL oraz Konfederację deklaruje po 7 proc. respondentów. W przypadku "ludowców" byłby to spadek o niecałe 2 pkt procentowe, w odniesieniu do skrajnej prawicy rezultat bardzo podobny do tego, który dał im 11 mandatów. 

Zobacz także

3 proc. badanych udzieliło odpowiedzi "nie wiem", kolejne 3 proc. tej odpowiedzi odmówiło. Jeśli zaś chodzi o frekwencję, to Kantar przewiduje, że może ona osiągnąć 59 proc. 

RadioZET.pl/TVN24