Zamknij
36%
28%
9%
7%
5%
4%
11%
PiS (Zjednoczona Prawica)
Koalicja Obywatelska
Polska 2050
Lewica
Konfederacja
PSL/Koalicja Polska
Nie wiem/inna partia
PiS (Zjednoczona Prawica)
36%
Koalicja Obywatelska
28%
Polska 2050
9%
Lewica
7%
Konfederacja
5%
PSL/Koalicja Polska
4%
Nie wiem/inna partia
11%

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je rządzące od 2015 roku PiS, ale z dużo mniejszą niż w ostatnich wyborach przewagą nad opozycyjną KO. Oprócz tego, w Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy ugrupowania, ale nie wszystkie z tych, które obecnie mają swoich posłów. 

Sondaż parlamentarny pracowni Kantar, przeprowadzony w dniach 2-7 października bieżącego roku, daje zwycięstwo Prawu i Sprawiedliwości (a właściwie Zjednoczonej Prawicy). Rządząca od pięciu lat partia Jarosław Kaczyńskiego uzyskałaby w nich 36 proc. głosów (o 7,5 pkt procentowych mniej niż w wyborach rok temu). 

Takie poparcie nie gwarantowałoby jednak PiS-owi samodzielnej większości w Sejmie. Zwłaszcza, że od drugiej w zestawieniu Koalicja Obywatelska dzieli ich odległość 8 punktów procentowych (KO ma 28 proc.). W tym przypadku jest to wynik niemal bliźniaczy niż w 2019 (wówczas było 27,4 proc.). 

Sondaż. PiS prowadzi, w Sejmie jeszcze cztery partie, bez PSL

W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy ugrupowania. Polska 2050 Szymona Hołowni (dziennikarza i niedawnego kandydata na prezydenta) załapałaby się na podium z wynikiem 9 proc. 7 proc. ankietowanych deklaruje głos na koalicję Lewicy, a 5 proc. na Konfederację. W obydwu przypadkach byłyby to rezultaty gorsze niż podczas zeszłorocznej elekcji parlamentarnej.poll

Z badania Kantara wynika, że progu wyborczego może nie przekroczyć PSL/Koalicja Polska. "Ludowcy" i "kukizowcy", którzy rok temu zanotowali 8,5 proc. w wyborach, tym razem osłabli do poziomu 4 proc. 11 proc. respondentów nie udzieliło poparcia konkretnej partii bądź wskazało inną niż wymienione wyżej sześć komitetów. 

Zobacz także

"W stosunku do września odnotowano wzrost poziomu poparcia dla KO (o 2 pkt proc.) i Lewicy (o 3 pkt proc.). Spadły natomiast notowania PiS (o 3 pkt proc.) oraz Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni (o 2 pkt proc.)" - czytamy na polsatnews.pl. 

RadioZET.pl/polsatnews.pl