Zamknij

Sondaż: PiS z prawie 40 proc. poparcia, ruch Hołowni na podium

14.09.2020 22:19
Jarosław Kaczyński w Sejmie
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, Zjednoczona Prawica mogłaby liczyć na 39 proc. głosów – wynika z najnowszego sondażu Kantar. W Sejmie znalazłyby się jeszcze trzy ugrupowania, w tym ruch Polska 2050 Szymona Hołowni.

Wybory parlamentarne w Polsce dopiero w 2023 roku, ale kapitał polityczny buduje się latami. Kantar już teraz sprawdził, jak rozkłada się poparcie dla partii, w najnowszym sondażu uwzględniając - po raz pierwszy zresztą - Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni.

Na pierwszym miejscu bez niespodzianki. Według sondażu* we wrześniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu, największe poparcie uzyskuje PiS razem z Solidarną Polską i Porozumieniem (39 proc.). Na drugim miejscu, z poparciem na poziomie 26 proc., uplasowała się Koalicja Obywatelska.

Na podium jest też Polska 2050 Szymona Hołowni, która zostałaby poparta przez 11 proc. wyborców. Do Sejmu dostałaby się również Konfederacja, uzyskująca 6 proc. głosów.

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się natomiast Lewica i PSL-Koalicja Polska razem z Kukiz’15, uzyskując po 4 proc. poparcia. Spośród ogółu osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 10 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos.

* Badanie przeprowadzono 4-9 września 2020 roku na reprezentatywnej próbie 977 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje partyjne: N=699 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach), techniką: wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI). 

RadioZET.pl/PAP/Kantar