Zamknij

Te partie weszłyby do Sejmu. Najważniejsi "gracze" bez zmian

19.10.2021 13:15
Sejm
fot. PAP

PiS wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby Polacy mieli pójść do urn już w najbliższą niedzielę. W Sejmie znaleźliby się reprezentanci jeszcze czterech komitetów wyborczych. W porównaniu z wrześniowym badaniem, nie odnotowano radykalnych zmian poparcia dla żadnego z ugrupowań. 

Sondaż przeprowadziła w dniach 8-13 października pracownia Kantar. Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, 32 proc. badanych, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia w nich udziału, zagłosowałoby na PiS (razem z Solidarną Polską i Republikanami). To wynik bez zmian w stosunku do poprzedniego sondażu z września.

Drugie miejsce w badaniu przypadło Koalicji Obywatelskiej, która uzyskała 25 proc. poparcia (również bez zmian), a kolejne zajął Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni z 10 proc. (mniej o 2 punkty proc.). Według sondażu do Sejmu dostałyby się też Lewica, uzyskując 7 proc. głosów (1 punkt proc. więcej niż poprzednio) oraz Konfederacja z 6 proc. poparciem (2 punkty proc. więcej).

Sondaż Kantar. Poparcie dla PiS i KO bez zmian

Z kolei progu wyborczego nie przekroczyłyby (tym samym nie wprowadzając swoich przedstawicieli do izby wyższej parlamentu): Koalicja Polska-PSL z 3 proc. poparciem (bez zmian), Kukiz'15 z 2 proc. głosów (1 punkt proc. więcej) oraz Porozumienie Jarosława Gowina, uzyskujące 1 proc. głosów (bez zmian). Spośród wszystkich osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 14 proc. nie potrafiło zdecydować, na kogo oddałoby głos (2 punkty proc. mniej).

Kantar zbadał także potencjalną frekwencję w wyborach. Gdyby odbyły się w tym tygodniu, wzięłoby w nich udział łącznie 66 proc. respondentów (mniej o 2 punkty proc. niż w poprzednim badaniu). 31 proc. z nich zadeklarowało, że są zdecydowani wziąć udział w głosowaniu, natomiast 35 proc. raczej planuje wziąć udział w wyborach.

Na wybory nie zamierza pójść łącznie 22 proc. ankietowanych (o 4 punkty proc. więcej): 12 proc. zapowiada, że raczej nie pójdzie głosować, natomiast 10 proc. zdecydowanie nie weźmie udziału w wyborach. Niezdecydowanych w kwestii uczestnictwa było natomiast 12 proc. respondentów (o 2 punkty proc. mniej). Przypomnijmy, że podczas ostatniej elekcji parlamentarnej w październiku 2019 roku do urn poszło 61,7 proc. uprawnionych do głosowania obywateli. 

RadioZET.pl/PAP (D. Kania)