Zamknij

PiS wcale nie takie mocne? KO zmniejsza dystans do rządzących

13.09.2021 10:00
Sondaż Kantar. PiS bez samodzielnej władzy
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

PiS nie utrzymałoby władzy, gdyby wybory zakończyły się wynikiem z ostatniego sondażu pracowni Kantar. Zjednoczoną Prawicę popiera 30 proc. badanych, a drugą Koalicję Obywatelską 24 proc. Aż 15 proc. zapytanych nie wskazało swojego politycznego faworyta.

Sondaż Kantar na zlecenie Faktów TVN i TVN24 ilustruje zupełnie inne wyniki niż ostatnie pomiary z września wykonane na zamówienie mediów prorządowych (Social Changes dla wPolityce.pl oraz Estymatora dla Dorzeczy.pl). W drugim z nich rządzący osiągnęli pułap 40 proc. poparcia, zostawiając opozycję daleko w tyle.

Niedzielny sondaż Kantara nie przynosi zmian w układzie czołowej "trójki", natomiast wykazuje zupełnie inne wyniki poparcia. Rządzący PiS mógłby liczyć "tylko" na głos 30 proc. zapytanych. To zdecydowanie za mało, by myśleć o kontynuacji samodzielnych rządów.

Sondaż Kantara. PiS bez samodzielnej władzy, wielu niezdecydowanych

Koalicję Obywatelską poparło 24 proc. ankietowanych, a trzecią w zestawieniu Polskę 2050 Szymona Hołowni 14 proc. Na Konfederację zagłosowałoby 8 proc. badanych, do Sejmu rzutem na taśmę dostałaby się jeszcze Lewica (5 proc.). 

Pod progiem wyborczym niezmiennie znajdują się Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Kukiz'15. Wyborcy zupełnie odwrócili się od Porozumienia Jarosława Gowina – partia byłego wicepremiera (były koalicjant PiS) uzyskała 0 proc. poparcia. W sierpniu Gowin opuścił rząd, a jego partia Zjednoczoną Prawicę.

Sondaż Kantara wskazuje, że partie mają o kogo walczyć – aż 15 proc. ankietowanych nie wie lub nie chciało wskazać, na kogo by zagłosowało. Badanie zostało zrealizowane w formie telefonicznej na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1002 osób dorosłych Polaków w dniach 9-11 września.

Zdecydowani wyborcy poprawiają wynik PiS

Inaczej rozkład poparcia wygląda przy uwzględnieniu wyłącznie zdecydowanych wyborców. W takim zestawieniu przewaga PiS nad resztą stawki jest nieco wyższa - rządzący otrzymują ok. 35 proc. poparcia, ale jednocześnie poprawia się rezultat KO - wynika z informacji Marcina Palade oraz Łukasza Pawłowskiego z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.

RadioZET.pl/PAP