Zamknij

Sondaż: PiS wygrywa, ale traci większość. W Sejmie jeszcze pięć ugrupowań

29.11.2020 15:32
Sondaż
fot. Piotr Molecki/East News

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w tym momencie, PiS znalazłoby się na szczycie zestawienia. Zarówno partia rządząca, jak i jej główny opozycyjny rywal (KO) odnotowali niewielkie spadki w poparciu - wynika z sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski.

Z najnowszego sondażu parlamentarnego Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych dla Wirtualnej Polski wynika, że Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 32,7 proc. poparcia. Z kolei Koalicja Obywatelska zdobyłaby 22,4 proc. głosów.

"W porównaniu z sondażem IBRiS dla WP sprzed dwóch tygodni, zarówno partia rządząca, jak i jej główny opozycyjny rywal odnotowali niewielkie spadki w poparciu. W przypadku PiS chodzi o 0,3 pp., a KO o 1,7 pp." - informuje wp.pl.

Sondaż dla WP: PiS wygrywa, ale nie ma większości w Sejmie

Według sondażu na trzecim miejscu znalazła się Inicjatywa Polska 2050. Formacja Szymona Hołowni uzyskała wynik 12,6 proc. (spadek o 0,5 pp.). Natomiast Lewica mogłaby liczyć na 10,1 proc. poparcia (wzrost o 1,5 pkt. proc.). Do Sejmu weszłoby również PSL (5,8 proc. poparcia) oraz Konfederacja (5,4 proc. poparcia). Jak wynika z sondażu, 11 proc. badanych nie potrafiło powiedzieć, na kogo by oddało swój głos.

Udział w wyborach deklaruje prawie połowa ankietowanych ("zdecydowanie tak" - 39,7 proc., "raczej tak" - 10,1 proc.). Z kolei odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 19,6 proc. respondentów, a "zdecydowanie nie" - 27,8 proc. "Nie wiem" odpowiedziało 2,7 proc. ankietowanych.

Zobacz także

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych został przeprowadzony w dniu 27 listopada na próbie 1100 osób metodą CATI, czyli telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo.

RadioZET.pl/PAP/wp.pl