Zamknij

Jak Polacy oceniają działania rządu ws. koronawirusa? Dwa sondaże, różne wyniki

28.02.2020 13:55
Rząd działa ws. koronawirusa
fot. PAP

Rząd nie poradzi sobie organizacyjnie z koronawirusem – uważa aż 53 proc. ankietowanych - pisze piątkowa "Rzeczpospolita", powołując się na sondaż pracowni ARC Rynek i Opinia. Natomiast według IBRiS, działania władz w tej sprawie pozytywnie ocenia niemal połowa badanych. 

Od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19. Na chorobę wywoływaną nowym koronawirus zmarło 2 801 osób. Przypadki zachorowań odnotowano dotychczas oprócz Chin m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Danii, Belgii, Grecji, Norwegii, Rosji oraz Austrii.

Zobacz także

Pomimo rozmaitych medialnych spekulacji, nie potwierdzono dotychczas żadnego przypadku na terenie Polski. Rząd zapewnia, że gdy tylko do tego dojdzie, opinia publiczna zostanie w tej sprawie poinformowana. Resort zdrowia informuje, że wykonano ponad 350 badań pod kątem obecności koronawirusa SARS-CoV-2 i nie potwierdziły one jego obecności w Polsce. Poinformował także, że w sumie hospitalizacją objęto 47 osób, 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym – 1570 osób.

Sondaż: jak Polacy oceniają działania rządu ws. koronawirusa?

"Trzech na czterech Polaków sądzi, że nasz kraj nie uchroni się od zachorowań na koronawirusa. 41 proc. z nas jest przekonanych, że wirus, który zaatakował już większość państw europejskich, pojawi się nad Wisłą. Przy tym aż 53 proc. obawia się, że państwo nie poradzi sobie organizacyjnie z epidemią" – informuje "Rzeczpospolita" powołując się na najnowszy sondaż ARC Rynek i Opinia.

Zobacz także

Jak podano, 75 proc. ankietowanych uważa, że wirus wpłynie na naszą gospodarkę (39 proc. sądzi, że w znaczącym stopniu, a 36 proc. – w niewielkim). Z kolei 87 proc. jest przekonanych, że perturbacje związane z epidemią odbiją się na gospodarce globalnej.

Z naszego badania wynika, że częściej obawy odnośnie do pojawienia się koronawirusa w Polsce mają kobiety oraz osoby po 45. roku życia. Chociaż większość Polaków deklaruje, że wie, jak się zachować w razie wystąpienia wirusa, to jednak aż 93 proc. badanych uważa, że państwo polskie powinno rozpocząć akcję informacyjną na ten temat

– komentuje cytowany w artykule, Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. Tłumaczy, że choć zalecenia są do znalezienia w internecie czy w programach informacyjnych, to być może nadszedł czas na szersze działania. - Z włączeniem kampanii outdoorowej czy specjalnie dedykowanych filmów instruktażowych w internecie i telewizji – podkreśla.

Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia

Co ciekawe, nie jest to jedyny sondaż dotyczący działań rządu ws. koronawirusa. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych zapytał Polaków czy dobrze je oceniają i - w przeciwieństwie do badania ARC - prawie połowa respondentów (49,7 proc.) odpowiedziała, że tak. Tylko 9,1 proc. oceniła te działania jako niewłaściwe, a aż 37,1 proc. jako neutralne. 

RadioZET.pl/PAP/Rzeczpospolita/Onet.pl