Zamknij

„Zagrożenie dla Lewicy”. Sondaż: ruchy Hołowni i Trzaskowskiego na podium

13.09.2020 21:42
Trzaskowski, Hołownia
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Nowe ruchy Szymona Hołowni i Rafała Trzaskowskiego to śmiertelne zagrożenie dla Lewicy i PSL – pisze w niedzielę prorządowy portal wPolityce.pl, przedstawiając wyniki nowego sondażu. Jak z niego wynika, na "Polskę 2050" chce głosować 22 proc. badanych, na "Nową Solidarności" - 20 proc.

Wybory parlamentarne w Polsce dopiero za 3 lata, ale polityczne preferencje Polaków są stale analizowane. Które ugrupowania miałyby największe poparcie, gdyby jednak wybory miały odbyć się teraz? Jak wynika z ostatniego sondażu – tego przeprowadzonego przez Social Changes dla portalu braci Karnowskich wPolityce.pl* – na czele niezmiennie znajduje się PiS. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskała w sondażu 37 proc. głosów (poprzednio, w takim samym badaniu, o 1 pkt proc. mniej).

Dodajmy, że pracownia Social Changes, zadając ankietowanym pytanie, zakładała hipotetycznie, że w wyborach wystartują też Polska 2025 Szymona Hołowni i Nowa Solidarność Rafała Trzaskowskiego. I to właśnie te dwie formacje znalazły się w sondażu tuż za PiS.

Na drugim miejscu uplasowała się Polska 2050 Hołowni - 22 proc. (spadek o 1 pkt proc.), a dalej Nowa Solidarność Trzaskowskiego, na którą zamiar głosowania zadeklarowało 20 proc. badanych (bez zmian).

Koalicję Obywatelską wskazało 7 proc. respondentów (wzrost o 1 pkt proc.) – tyle samo Konfederację (poprzednio tak samo). Poniżej progu wyborczego znalazła się natomiast Lewica z 4 proc. poparcia, a także PSL z zaledwie 3 proc.

Zobacz także

* Sondaż zrealizowano metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym, w dniach 28 - 31 sierpnia 2020 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1078 osób.

RadioZET.pl/PAP/wPolityce.pl

C