Zamknij

Kaczyński i Tusk mają powody do zadowolenia. PiS i KO dystansują konkurencję

27.01.2022 15:59
PiS i KO daleko przed konkurencją w sondażu
fot. East NEWS (2)

Wzrost notowań PiS i Koalicji Obywatelskiej, które dystansują polityczną konkurencję – to wniosek z nowego sondażu pracowni Social Changes dla prorządowego portalu wPolityce.pl. Pozostałym partiom, które weszłyby do Sejmu, ubyło poparcia.

Sondaż pracowni Social Changes dla portalu wpolityce.pl wskazuje, że w dobie silnej polaryzacji politycznej PiS oraz Koalicja Obywatelska znów dystansują konkurencję.

Według badania na Zjednoczoną Prawicę, na czele z PiS, głos oddałoby 35 proc. ankietowanych. To wzrost o 1 pkt proc. względem badania sprzed tygodnia. Na Koalicję Obywatelską wskazało 28 proc. zapytanych (również wzrost o 1 pkt proc.).

PiS i KO dystansują konkurencję. W Sejmie pięć ugrupowań

Kolejne partie tracą już wyraźnie do PiS i KO. Dwie z nich uzyskały jednak dwucyfrowe poparcie – Polska 2050 Szymona Hołowni uzyskała 11 proc. głosów respondentów (spadek o 1 pkt proc.), a Konfederacja 10 proc. (ubytek o 1 pkt proc.).

Do Sejmu weszłaby jeszcze tylko Lewica, która osiągnęła 8 proc. wskazań w sondażu (spadek o 2 pkt proc.). Poparcie dla PSL kształtuje się niezmiennie na poziomie 3 proc., a byłego sojusznika ludowców – Kukiz’15 – na poziomie 2 proc. Tak jak w poprzednim sondażu jeden na stu ankietowanych wskazał na Porozumienie Jarosława Gowina.

Deklarowana frekwencja wyborcza spadła o 8 pkt proc. i wyniosła w dobie piątej fali koronawirusa 50 procent. "Mimo zamieszania wokół Polskiego Ładu Prawo i Sprawiedliwość już nie traci, a nawet lekko zyskuje. Wzrost odnotowuje także Koalicja Obywatelska. Wyraźnie słabnie Polska 2050 Szymona Hołowni" – podsumował prorządowy serwis wPolityce.pl.

Sondaż został przeprowadzony 21-24 stycznia br. metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym na ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1075-osobowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.

RadioZET.pl/wpolityce.pl

C