Zamknij

PiS traci poparcie przez Polski Ład i Pegasusa? Zyskują dwa ugrupowania

12.01.2022 16:30
Sondaż
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałoby je PiS wraz z koalicjantami - wynika z najnowszego sondażu dla portalu wpolityce.pl. Formacja Jarosława Kaczyńskiego straciła jednak nieco poparcia - możliwe, że przez aferę z Pegasusem oraz zawirowania związane z Polskim Ładem. Zyskały natomiast dwa opozycyjne ugrupowania.

Sondaż Social Changes dla portalu wpolityce.pl został przeprowadzony w dniach 7-10 stycznia. Wówczas w mediach dominowały przede wszystkim trzy tematy: Polski Ład, rosnąca inflacja oraz afera wokół systemu Pegasus, który według ustaleń Citizen Lab był wykorzystywany do inwigilowania opozycji oraz przedstawicieli środowiska prawniczego. 

Ostatnie dni przyniosły spadek notowań rządzącej od 2015 roku Zjednoczonej Prawicy. Głos na PiS (oraz koalicjantów partii Jarosława Kaczyńskiego) zadeklarowało 36 proc. respondentów. To spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem zrealizowanym tydzień wcześniej. Na drugą w zestawieniu Koalicję Obywatelską głosować chce 24 proc. uczestników badania - tyle samo, ile poprzednio. 

PiS traci poparcie przez Polski Ład i Pegasusa? Zyskują dwa ugrupowania

Polska 2050 Szymona Hołowni zyskała 1 pkt proc. względem sondażu z początku stycznia - teraz jako ugrupowanie pierwszego wyboru wskazało ją 14 proc. badanych. Skrajnie prawicową Konfederację popiera 10 proc. ankietowanych, co oznacza spadek o 2 pkt proc. Dokładnie tyle samo zyskała Lewica, która cieszy się poparciem 9 proc. Polaków.

Progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast PSL i Kukiz'15. Notowania obydwu partii nie uległy zmianie w porównaniu z ostatnim sondażem i wynoszą po 2 proc. Z wynikiem 1 proc. (także bez zmian) swoich przedstawicieli w Sejmie nie miałoby również Porozumienie Jarosława Gowina.

2 proc. badanych wskazało na "inną partię". Z kolei deklarowana frekwencja wyniosła 52 proc. (40 proc. badanych zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach, 12 proc. odpowiedziało "raczej tak"), co stanowi wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

RadioZET.pl/PAP (K. Kowalczyk)

C