Zamknij

Sensacyjny sondaż. Polska 2050 Hołowni wyprzedza Koalicję Obywatelską

24.07.2020 14:45
Szymon Hołownia
fot. Julian Sojka /East News

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w lipcu 2020, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Badanie przynosi jednak dużą niespodziankę. Partia Szymona Hołowni Polska 2050 wyprzedza w nim Koalicję Obywatelską.

Prawo i Sprawiedliwość niezmienne jest faworytem wyborów parlamentarnych - wynika z sondażu pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Na formację rządzącą chce zagłosować 39 proc. badanych.

Ogromnym zaskoczeniem jest wyniki partii Polska 2050 Szymona Hołowni. Nowe ugrupowanie znalazło się na drugim miejscu i z poparciem 23 proc. wyprzedza Koalicję Obywatelską.

Sondaż: Polska 2050 Szymona Hołowni wyprzedza Koalicję Obywatelską

Podium zamyka Koalicja Obywatelska z poparciem 19 proc. Gdyby jednak w sondażu nie została uwzględniona Polska 2050, na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 28 proc. badanych.

Na czwartym miejscu znalazła się Konfederacja z poparciem 9 proc. Ona także traci poparcie na rzecz partii Szymona Hołowni. Gdyby Polska 2050 nie została uwzględniona w badaniu, na Konfederację oddałoby głos 11 proc. ankietowanych.

Zobacz także

Dopiero na piątym miejscu znalazła się Lewica (SLD, Wiosna, Razem) z poparciem 6 proc. Oznacza to, że formacja musiałaby walczyć o przekroczenie progu. Lewica odnotowuje jednak inny wynik w przypadku braku konkurencji w postaci Polski 2050. W tym wariancie może liczyć na 10 proc.

Zobacz także

Stawkę zamyka PSL, które z poparciem zaledwie 3 proc. nie wchodzi do Sejmu. W wariancie bez partii Hołowni, PSL mogłoby liczyć na 5 proc. głosów.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 17 do 20 lipca 2020 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1076.

Zobacz także

RadioZET.pl/ wPolityce.pl