Zamknij

Pawłowicz i Piotrowicz w TK. Co myślą Polacy? Sondaż nie pozostawia wątpliwości

25.11.2019 09:45
Pawłowicz i Piotrowicz
fot. Tomasz Jastrzębowski/Reporter

Polacy nie chcą, aby Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz trafili do Trybunału Konstytucyjnego. Nie życzą sobie, by prezydent odbierał od nich ślubowania – wynika z sondażu Instytutu Pollster dla „Super Expressu”. 

3 grudnia kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. W ich miejsce, po pozytywnej opinii sejmowej komisji sprawiedliwości, Sejm głosami większości tworzonej przez Zjednoczoną Prawicę, wybrał na ich następców Krystynę Pawłowicz, Stanisława Piotrowicza i Jakuba Stelinę.

Zobacz także

O ile Stelina – wykładowca UW – nie wzbudzał zbyt silnych emocji, o tyle kandydatury pierwszej dwójki wywołały mnóstwo kontrowersji. Pawłowicz znana jest z chamskich i obraźliwych wypowiedzi pod adresem przeciwników politycznych, a za Piotrowiczem ciągnie się odium kariery prokuratorskiej w PRL (także w stanie wojennym) oraz obrona skazanego później za pedofilię księdza z podkarpackiej Tylawy. Jako szef sejmowej komisji sprawiedliwości w poprzedniej kadencji Sejmu był również jedną z twarzy wywołującej skrajne opinie reformy sądownictwa autorstwa partii rządzącej.

Czy Duda przyjmie ślubowanie od Pawłowicz i Piotrowicza?

Przepisy są jednak bezwzględne. W momencie, gdy Sejm przegłosuje poszczególne kandydatury, nie ma już instrumentów prawnych, aby je zablokować. Jedyną możliwością, aby Pawłowicz i Piotrowicz nie orzekali w Trybunale, jest nieprzyjęcie przez prezydenta Andrzeja Dudę ślubowania od nich. Mówił o tym m.in. w rozmowie z RadioZET.pl dr Sebastian Gajewski z Centrum Daszyńskiego. 

Zobacz także

To jednak manewr równie kontrowersyjny na gruncie legislacyjnym, oprotestowywany przez wielu wybitnych konstytucjonalistów. Prezydent Duda już go zresztą kiedyś zastosował, nie przyjmując ślubowania od trzech legalnie wybranych przez Sejm kadencji 2011-15 sędziów, a w zamian przyjmując je od sędziów-dublerów, przegłosowanych już przez parlament zdominowany przez PiS.

Jak wynika ze spekulacji medialnych, Duda ma poważne wątpliwości co do tych kandydatur, zwłaszcza do Stanisława Piotrowicza, z uwagi na jego przeszłości w komunistycznym wymiarze sprawiedliwości. Nie wiadomo jednak, jak ostatecznie się zachowa. 

Sondaż: Polacy nie chcą Pawłowicz i Piotrowicza w TK

A co tym wszystkim sądzą Polacy. Instytutu Pollster na zlecenie „Super Expressu” przeprowadził sondaż, w którym zbadał, czy Polacy chcieliby, aby wspomniana dwójka zasiadała w TK. Wyniki są jednak dla nich bezwzględnie. 

Aż 50 proc. badanych nie chce, by trafił tam Piotrowicz (chce go jedynie 14 proc., 36 proc. nie ma zdania). W przypadku Pawłowicz współczynnik odpowiedzi na „nie” jest jeszcze wyższy i wynosi 61 proc. 14 proc. ankietowanych życzyłoby sobie jej obecności w tym konstytucyjnym organie, a 25 proc. nie potrafiło na to pytanie odpowiedzieć.

Zobacz także

Pollster zapytał również respondentów, czy ich zdaniem ew. przyjęcie ślubowania od Pawłowicz i Piotrowicza wpłynie na poparcie Andrzeja Dudy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, 39 proc. z nich uznało, że nie będzie miało żadnego wpływu. 25 proc. uważa, że prezydent straci przez to część wyborców, a 12 proc. przeciwnie – że zyska. 24 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie. 

RadioZET.pl/se.pl