Zamknij

Najlepszy wynik KO od dwóch lat. "Tuskowi wystarczy iść tym kursem"

20.10.2022 10:02

PiS i KO zaliczają progres w najnowszym sondażu dla "Super Expressu". Obie formacje cieszą się poparciem przekraczającym 30 proc., ale szczególną uwagę zwraca wynik KO - najlepszy od jesieni 2020 roku. - O ile nic się nie zmieni, Tuskowi wystarczy zachować ostrożność i iść kursem mówienia o problemach socjalnych Polaków - przyznaje w rozmowie z dziennikiem politolog z UW prof. Rafał Chwedoruk.

Donald Tusk Jarosław Kaczyński
fot. Jacek Dominski, Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, wygrałoby je PiS, które wraz z koalicjantami może liczyć na 35,56 proc. poparcia - wynika z najnowszego sondażu Instytutu Pollster dla "Super Expressu". To wzrost o 0,8 pkt proc. względem poprzedniego badania.

Sondaż dla "SE": najlepszy wynik KO od dwóch lat

Po piętach rządzącym depcze jednak Koalicja Obywatelska, która z wynikiem 30,69 proc. notuje swój najlepszy wynik od października 2020 roku (a przy okazji wzrost o 1,4 pkt proc. w porównaniu z poprzednim zestawieniem). Co więcej, "SE" przypomina, że to również najmniejsza różnica punktowa między obydwoma największymi ugrupowaniami od 2015 roku.

Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą głos deklaruje 13,30 proc. ankietowanych (wzrost o 0,7 pkt proc.). W Sejmie znalazłoby się również miejsce dla przedstawicieli Lewicy (9,01 proc. - spadek o 0,2 pkt proc.) i Konfederacji (5,95 proc. - spadek o 0,4 pkt proc.).

Progu wyborczego nie przekracza na ten moment PSL z wynikiem 3,28 proc. "Ludowcy" tracą również najwięcej potencjalnych wyborców względem poprzedniego badania (2,8 pkt proc.). Śladowe, nieprzekraczające 1 proc. poparcie, zaliczają zaś Kukiz'15 i Porozumienie Jarosława Gowina.

"Tuskowi wystarczy zachować ostrożność"

Jako powody zwyżki sondażowej KO oraz spadku PiS prof. Rafał Chwedoruk wymienił "inflację, brak węgla, niesłowność, rosnące ceny energii i kolejne problemy z pozyskaniem pieniędzy z Unii".

- To wszystko przekłada się na wzrost poparcia alternatyw PiS. O ile nic się nie zmieni, Tuskowi wystarczy zachować ostrożność i iść kursem mówienia o problemach socjalnych Polaków, drożyźnie i nieudolności w sektorze energetycznym, czyli wszystkim, z czym PiS sobie nie radzi - komentował w rozmowie z "SE" politolog z UW.

loader

RadioZET.pl/se.pl