Zamknij

Połowa Polaków chce wspólnego kandydata opozycji na prezydenta. Tusk faworytem

28.10.2019 09:56
Andrzej Duda i Donald Tusk
fot. PAP

Prawie połowa Polaków uważa, że opozycja powinna wystawić w wyborach prezydenckich wspólnego kandydata. I aż jedna trzecia z nich jest zdania, że rywalem Andrzeja Dudy powinien być Donald Tusk – tak wynika z sondażu Pollster dla „Super Expressu”.

Instytut Pollster przeprowadził dla „Super Expressu” sondaż, z którego wynika, że 47 proc. Polaków oczekuje wspólnego kandydata w wyborach prezydenckich, popieranego zarówno przez Koalicję Obywatelską, jak i Lewicę i PSL. 23 proc. ankietowanych uważa, że każda z partii powinna wystawić własnego kandydata, 30 proc. nie ma zdania w tej sprawie. To jednak nie musi tak łatwo przekładać się na rzeczywistość.

Zobacz także

– To jest trochę tak jak ze wspólną listą całej opozycji do Sejmu. Sondaże pokazywały, że jest zapotrzebowanie na taki projekt polityczny, ale jak przyszło co do czego, to okazało się, że opozycja bierze więcej, kiedy startuje oddzielnie – mówi w rozmowie z „SE” politolog i ekspert wyborczy dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. 

Donald Tusk faworytem wyborców opozycji

Z tych 47 proc., które oczekują jednego konkretnego nazwiska, popieranego przez wszystkie siły opozycyjne, największym poparciem cieszy się Donald Tusk – aż 28 proc. uważa, że to on powinien być kontrkandydatem Andrzeja Dudy w wiosennych wyborach prezydenckich. Ale niezły wynik w badaniu osiągnęła także Małgorzata Kidawa-Błońska – kandydatka KO na premiera w ostatnich wyborach parlamentarnych cieszy się poparciem 24 proc. „zjednoczeniowych” respondentów.

Zobacz także

W zestawieniu pojawia się jeszcze kilka nazwisk, takich jak Władysław Kosiniak-Kamysz, Jerzy Owsiak (obaj 10 proc.), Robert Biedroń (9 proc.), Rafał Trzaskowski (5 proc.) i Włodzimierz Czarzasty (2 proc.). Aż 12 proc. badanych nie wskazało jednego konkretnego kandydata. 

RadioZET.pl/se.pl