Zamknij

PiS "urósł" po Polskim Ładzie. Ekspert: w przyszłym roku możliwe wybory

21.05.2021 08:02
PiS
fot. Piotr Molecki/East News

PiS zyskał nieco poparcia po ogłoszeniu Polskiego Ładu. Straciła natomiast Lewica – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". - Jeśli PS będzie jesienią trwale przekraczał 40 proc. w sondażach, to sądzę, że przyszłym roku czekają nas przedterminowe wybor - przekonuje politolog prof. Antoni Dudek. 

Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu" zrealizowano w dniach 19-20 maja. Wyniki badania mogą - przynajmniej na ten moment - napawać optymizmem rządzącą Zjednoczoną Prawicę. Gdyby bowiem wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem zdobył 38,10 proc. głosów, co oznaczałoby wzrost poparcia o 2 punkty procentowe względem kwietniowego sondażu. 

Sondaż dla "SE": wzrost PiS, spadek Lewicy

- Sondaż cieszy. To są dobre informacje po trudnym okresie ostatniego roku. Na pewno takie wyniki są satysfakcjonujące, ale jestem przekonany, że stać nas na więcej. Z pokorą jednak przyjmujemy wyniki sondażowe. Jesteśmy przekonani, że rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie, po ich wdrożeniu, pozwolą na to, żeby wielu wyborców doceniło te rozwiązania - komentował w rozmowie z "SE" rzecznik rządu Piotr Müller. 

Drugie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni, która w badaniu uzyskała 20,90 proc. Na dalszych pozycjach plasują się Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni: 19,20 proc., Konfederacja otrzymała 8,72 proc., zaś Lewica 7,26 proc. Tuż pod progiem wyborczym uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 4,95 proc.

Zauważalny jest spadek notowań Lewicy, która w kwietniowym sondażu cieszyła się poparciem 10 proc. ankietowanych. Politycy tego ugrupowania nie popadają jednak w zniechęcenie. - Nie sądzę. Ale wynik nas absolutnie nie zadowala. Lewica musi jeszcze bardziej zwiększyć tłumaczenia, dlaczego walczyliśmy o unijne pieniądze dla Polaków - mówił poseł Krzysztof Śmiszek.

Prof. Dudek: jeśli PiS będzie trwale przekraczał 40 proc., w przyszłym roku wybory

Co mówią nam powyższe rezultaty. W rozmowie z "Super Expressem" analizował je politolog z UKSW prof. Antoni Dudek. Zdaniem badacza, na horyzoncie rysuje się perspektywa wcześniejszych wyborów parlamentarnych. 

Jeśli PiS będzie jesienią trwale przekraczał 40 proc. w sondażach, to sądzę, że przyszłym roku czekają nas przedterminowe wybory

prof. Antoni Dudek

Zdaniem Dudka, lepiej poczekać jeszcze z oceną wyniku Lewicy. - Pytanie, czy Lewica jednorazowo poparła PiS w sprawie Funduszu Odbudowy, czy ta współpraca z PiS będzie miała ciąg dalszy. Jeśli przeważy ten drugi wariant, to sądzę, że wyborcy zaczną się od nich odwracać - podsumował. 

RadioZET.pl/PAP/se.pl

C