Zamknij

PiS wygrywa, ale bez szans na samodzielne rządy. Polska 2050 mocno w górę

04.07.2022 14:28

PiS uzyskałoby najwyższe poparcie, gdyby wybory odbyły się w najbliższych dniach. Najwyższy wzrost poparcia zanotowały jednak Polska 2050 i Konfederacja – wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. 

Łukasz Schreiber i Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 33,1 proc. respondentów. Taki wynik dałby PiS 196 mandatów, co oznacza, że samodzielne rządy nie byłyby możliwe.  

Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska, na którą chce zagłosować 24,7 proc. badanych (141 mandatów). Z trzecim wynikiem na podium uplasowała się Polska 2050 Szymona Hołowni, którą poparło 10,7 proc. ankietowanych. Gdyby ugrupowanie otrzymało taki wynik w wyborach, przełożyłoby się to na 50 mandatów w Sejmie.

Sondaż. PiS wygrywa, Polska 2050 i Konfederacja z najwyższym wzrostem poparcia

Czwarte miejsce zajęła Lewica z wynikiem 9,4 proc. (41 mandatów), a zaraz za nią uplasowała się Konfederacja, na którą chce zagłosować 6,3 proc. respondentów. Taki wynik dałby temu ugrupowaniu 21 mandatów w Sejmie.

Na końcu stawki znalazło się PSL-Koalicja Polska z poparciem 4,6 proc. Prób wyborczy wynosi 5 proc., ale jak zauważył portal WP.pl, po odrzuceniu głosów niezdecydowanych wyborców i ich proporcjonalnym rozłożeniu, ludowcy przekroczyliby pięcioprocentowy próg wyborczy i zdobyliby 10 miejsc w Sejmie. 

Sporo jest wyborców niezdecydowanych. Aż 11,2 proc. badanych nie potrafiło wskazać partii, na którą odda głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 1-2 lipca metodą CAWI. W porównaniu do poprzedniego sondażu (17-19 czerwca) najwięcej zyskała Polska 2050, która odnotowała wzrost o 3,7 pkt. proc. O jeden punkt procentowy wzrosło poparcie Konfederacji. Zarówno PiS, jak i KO straciły w porównaniu z poprzednim badaniem (uzyskały o 1,1 i 0,8 pkt. proc. mniej wskazań).

loader

RadioZET.pl/Wirtualna Polska