Zamknij

Sondaż prezydencki: Duda liderem, Hołownia dogania Kidawę-Błońską

18.12.2019 22:29
Szymon Hołownia
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Andrzej Duda wygrywa w I turze wyborów prezydenckich, drugie miejsce zajmuje Małgorzata Kidawa-Błońska, której po piętach depcze Szymon Hołownia - wynika z sondażu Maison & Partners dla Onetu. 

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś, w I turze zdecydowanie zwyciężyłby Andrzej Duda. Popierany przez PiS urzędujący prezydent uzyskałby 39 proc. głosów. Dałoby mu to przewagę aż 18 punktów procentowych nad następną w zestawieniu osobą.

Hołownia dogania Kidawę-Błońską

Tą drugą jest Małgorzata Kidawa-Błońska, przed kilkoma dniami mianowana oficjalną kandydatką PO (i zapewne też całej Koalicji Obywatelskiej). Obecna wicemarszałek Sejmu, która w sobotę zwyciężyła w prawyborach z Jackiem Jaśkowiakiem, cieszy się poparciem 21 proc. ankietowanych. I ten wynik może ją zaniepokoić.

Zobacz także

A to dlatego, że po piętach depcze jej Szymon Hołownia. Popularny dziennikarz i prezenter telewizyjny (przez lata związany z TVN), który startuje w tych wyborach jako kandydat bezpartyjny, mógłby liczyć aż na 16 proc. głosów. To największy wynik ze wszystkich dotychczasowych badań, które uwzględniały jego kandydaturę. 

Sondaż przed wyborami prezydenckimi

Stawkę domykają lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (8 proc.), Krzysztof Bosak z Konfederacji (4 proc.) oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy (2 proc.). Ta ostatnia kandydatura ma jednak charakter czysto spekulatywny, ponieważ Lewica nie wskazała jeszcze swojego reprezentanta w wyścigu o fotel prezydenta. Przewiduje się, że może to być kobieta, a posłanka z Wrocławia jest wśród tych kobiet, które pojawiają się na giełdzie nazwisk.  

Zobacz także

Warto dodać, że aż 11 proc. respondentów nie wskazało swojego faworyta. Za to może nas czekać rekordowa frekwencja - Maison & Partners przewiduje, że może ona wynieść nawet 73 proc. 

"Badanie zostało zrealizowane przez firmę Maison&Partners na internetowym panelu badawczym Ariadna w dniach 13-18.12.2019. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania próbie 1025 Polaków" - podaje Onet. 

RadioZET.pl/Onet.pl