Zamknij

Tusk nie kandyduje w wyborach. Czy słusznie? Sondaż nie pozostawia wątpliwości

19.11.2019 09:57
Donald Tusk
fot. AP/Associated Press/East News

Zdecydowana większość ankietowanych uważa, że decyzja Donalda Tuska, by nie kandydować w przyszłorocznych wyborach prezydenckich, była dobra – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. 

Donald Tusk długo trzymał opinię publiczną w niepewności dotyczącej ewentualnego startu w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Przez wielu wyborców, komentatorów oraz polityków postrzegany był jako wymarzony kandydat na przeciwnika Andrzeja Dudy.

Tusk nie kandyduje w wyborach prezydenckich. Większość zadowolona

Były premier zdecydował jednak, że nie weźmie w tej elekcji udziału. Przyznał, że to z powodu dużego elektoratu negatywnego oraz bagażu wielu ciężkich decyzji, które podejmował jako szef rządu w latach 2007-14.

Zobacz także

Co o ruchu Tusk sądzą badani? IBRiS przeprowadził dla „Rzeczpospolitej” sondaż, z którego wynika, że aż 75 proc. badanych ocenia tę decyzję dobrze (41 proc. zdecydowanie dobrze, 24 proc. raczej dobrze). Za zły ruch byłego premiera uważa 15 proc. respondentów (6 proc. „zdecydowanie źle”, 9 proc. „raczej źle”). 12 proc. z nich nie potrafiło się określić. 

„Tusk należy do historii”

Co ciekawe, Tusk, rezygnując z kandydowania, niejako „pogodził” różne grupy. Widać to na przykładzie widzów poszczególnych programów informacyjnych. Z tej decyzji zadowolonych jest 81 proc. widzów „Wiadomości” TVP, 73 proc. oglądających „Fakty” TVN oraz 72 proc. tych, którzy wybierają „Wydarzenia” w Polsacie. 

Zobacz także

– Myślę, że Tusk należy do historii polskiej polityki. Z badań jakościowych wynika, że nie jest tak, iż ma negatywny odbiór tylko w elektoracie PiS, ale że spora część wyborców KO ma mu za złe, że w 2014 r. „uciekł do Brukseli” i osierocił ich – w ten sposób wyniki sondażu dla „Rz” skomentował szef IBRiS Marcin Duma. 

RadioZET.pl/rp.pl