Zamknij

Nowy sondaż: Duda lepszy od Tuska. Wygrywa w obu turach

22.05.2019 11:04
Nowy sondaż: Duda lepszy od Tuska. Wygrywa w obu turach
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

41 proc. badanych zagłosowałoby w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę – wynika z sondażu opublikowanego w środę w „Gazecie Wyborczej”. W II turze obok urzędującego prezydenta znalazłby się Donald Tusk.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Z danych, które opublikowała w środę „GW”, wynika, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 41 proc. osób, 27 proc. na Donalda Tuska, 11 proc. na Roberta Biedronia, 7 proc. na Pawła Kukiza, 6 proc. na Władysława Kosiniaka-Kamysza, 5 proc. na Janusza Korwin-Mikkego, a 1 proc. na Adriana Zandberga. 2 proc. osób uznał, że trudno powiedzieć.

Gdyby doszło do drugiej tury, 55 proc. zagłosowałoby na Andrzeja Dudę, a 44 proc. na Donalda Tuska – wynika z sondażu. W drugiej turze Dudę poparłoby 80 proc. wyborców Kukiza i Korwin-Mikkego, a Tuska – 86 proc. popierających Roberta Biedronia.

Zadano też pytanie „Jak sądzisz, czy gdyby Donald Tusk stanął na czele opozycji, czy wpłynęłoby to na jej szanse w wyborach parlamentarnych?”. 35 proc. odpowiedziało, że szanse opozycji się zwiększą, 17 proc., że się zmniejszą, a 36 proc., że nie wpłynie to na jej szanse.

Zobacz także

„Na urzędującego prezydenta najchętniej zagłosowałyby osoby religijne, słabiej wykształcone i z niskimi dochodami. Na Tuska zaś niezbyt religijne, wykształcone i zamożne” – podsumowano sondaż w „GW”. 

Sondaż Kantar dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM przeprowadzono między 16 a 19 maja br. na reprezentatywnej dla dorosłych Polaków próbie 1006 osób.

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza/PAP