Zamknij

Kto był najlepszym prezydentem III RP? Kwaśniewski wygrywa z Dudą

03.02.2020 12:30
Andrzej Duda
fot. Zbyszek Kaczmarek/ REPORTER

SW Research zapytało ankietowanych, kto ich zdaniem był najlepszym prezydentem III RP. Zwycięzcą sondażu okazał się Aleksander Kwaśniewski. Wywodzącego się z lewicy prezydenta wskazało 37,6 proc. badanych. Sondaż przeprowadzono na zlecenie „Rzeczpospolitej”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Najwięcej badanych wskazało, że najlepszym prezydentem III RP był Aleksander Kwaśniewski. Na lewicowego prezydenta, który jako jedyny pełnił urząd przed dwie kadencje, zagłosowało w badaniu 37,6 proc. osób. Kwaśniewski był prezydentem w latach 1995-2005. Za jego kadencji zaczęła obowiązywać obecna Konstytucja RP. W tym czasie Polska została także członkiem NATO i Unii Europejskiej.

Zobacz także

Na drugim miejscu w sondażu SW Research dla „Rzeczpospolitej” uplasował się obecny prezydent Andrzej Duda. Wskazało go 24 proc. badanych.

Zobacz także

Podium zamyka nieżyjący prezydent Lech Kaczyński. Za najlepszego prezydenta III RP uznało go 16 proc. ankietowanych. Jego kadencję przerwała tragicznie 10 kwietnia 2010 roku Katastrofa Smoleńska.

Na czwartym miejscu znalazł się Lech Wałęsa. Legendarnego przywódcę „Solidarności” i laureata pokojowej Nagrody Nobla wskazało 12,8 proc. badanych.

Zobacz także

Stawkę zamyka Bronisław Komorowski. Za najlepszego prezydenta III RP uważa go 9,6 proc. ankietowanych.

RadioZET.pl/ Rzeczpospolita