Zamknij

PiS ma kłopoty. Nawet to może nie wystarczyć do utrzymania władzy

10.09.2022 10:42

PiS wygrywa, ale nawet z Konfederacją nie byłby w stanie stworzyć rządu. Władzę zaś przejęłaby opozycja, której partie cieszą się łącznym poparciem ponad 50 proc. - wynika z najnowszego sondażu Ipsos dla portalu OKO.Press.

PiS i Sondaż
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

PiS ma kłopoty. Galopująca inflacja i powszechna drożyzna sprawiają, że od rządzących odwraca się część wyborców. Potwierdzają to sondaże, w tym ostatni, który w dniach 6-8 września Ipsos przeprowadził dla portalu OKO.Press.

Sondaż OKO.Press. PiS traci władzę, opozycja ma łącznie ponad 50 proc. głosów

Z badania wynika, że ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego (wraz z koalicjantami) na rok przed zaplanowanymi na jesień 2023 wyborami parlamentarnymi cieszy się poparciem 33 proc. ankietowanych. To 2 pkt proc. mniej w porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni, który ukazał się w maju.

Drugie miejsce w zestawieniu zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 26 proc. (bez zmian). Podium zamyka zaś Polska 2050 Szymona Hołowni, którą popiera 12 proc. badanych (o 1 pkt proc. mniej niż przed kilkoma miesiącami).

Do Sejmu weszliby jeszcze przedstawiciele: Lewicy (8 proc. - spadek o 1 pkt. proc.), Konfederacji (7 proc. - bez zmian) i PSL (5 proc. - wzrost o 1 pkt. proc.). Pod progiem wyborczym znalazła się AgroUnia (2 proc. - po raz pierwszy ujęta w sondażu), z kolei 6 proc. respondentów wybrało opcję "trudno powiedzieć".

"53 proc. badanych deklaruje, że na pewno pójdzie głosować, 13 proc. - że raczej zagłosuje. W wyborach 2019 roku frekwencja wyniosła 61,7 proc. Tylko w 1989 roku była minimalnie wyższa" - czytamy w artykule OKO.Press.

Podział mandatów w Sejmie. PiS nawet z Konfederacją nie ma większości

Oznacza to, że opozycja rozumiana jako sojusz KO, Polski 2050, Lewicy i PSL mogłaby liczyć na łączne poparcie na poziomie 51 proc. Jak jednak przełożyłoby się to na rozkład miejsc w Sejmie? OKO.Press opublikował symulację podziału mandatów.

  • PiS – 198 mandatów
  • KO – 138
  • Polska 2050 – 57
  • Lewica – 29
  • Konfederacja – 26
  • PSL – 11
  • Mniejszość Niemiecka – 1

Na powyższym zestawieniu widać wyraźnie, że PiS ani samo, ani z Konfederacją (choć taka współpraca pojawia się na razie jedynie w spekulacjach) nie byłby w stanie utrzymać władzy. Z kolei sojusz opozycyjny mógłby liczyć na 235 lub 236 mandatów (jeśli miałby poparcie osoby z Mniejszości Niemieckiej).

loader

RadioZET.pl/OKO.Press