Zamknij

PiS z dużą przewagą nad opozycją. Czy to wystarczy, by utrzymać władzę?

01.11.2021 09:09
Sondaż
fot. Jacek Dominski/REPORTER (East News)

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, wygrałaby je Zjednoczona Prawica, czyli PiS i koalicjanci. Miałaby tym samym sporą przewagą nad opozycją, choć nie wiadomo, czy utrzymałaby władzę. 

Sondaż przeprowadził w dniach 27-28 października Instytut Pollster na zlecenie "Super Expressu". Z badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższych dniach, wygrałaby je Zjednoczona Prawica, czyli PiS i koalicjanci (Solidarna Polska, Partia Republikańska, OdNowa) - koalicja rządząca mogłaby liczyć na 36,58 proc. poparcia.

Wyprzedziłaby tym samym główną siłę opozycyjną, czyli Koalicję Obywatelską. Dowodzona przez szefa PO Donalda Tuska formacja może liczyć na głos 25,80 proc. ankietowanych. Podium zamyka Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 13,80 proc. 

Sondaż. PiS wygrywa wybory. Czy to wystarczy, by rządzić?

W Sejmie zasiedliby także przedstawiciele Konfederacji (8,77 proc.) i Lewicy (8,56 proc.). Progu wyborczego nie przekroczyłyby z kolei PSL (4,41 proc.) oraz Kukiz'15 (1,29 proc.). Na zaledwie 0,60 proc. głosów może liczyć niedawny koalicjant PiS, czyli Porozumienie Jarosława Gowina. 

Trudno powiedzieć, czy taki wynik PiS oznaczałby utrzymanie sprawowanej od 2015 roku władzy. Nie wiadomo bowiem, jaki byłby rozkład głosów w poszczególnych okręgach, choć zwycięzca wyborów zyskałby na pewno premię z uwagi na przynajmniej 6 proc. głosów, czyli łączne poparcie dla PSL, Kukiz'15 i Porozumienia, które zostałyby "zmarnowane", bo wszystkie trzy partie nie wprowadziłyby swoich przedstawicieli do Sejmu.

W sondażu nie podano, jaki byłby podział mandatów w nowej kadencji i czy PiS mógłby liczyć na samodzielną przewagę nad resztą stawki, czy mógłby stworzyć potencjalną koalicję z Konfederacją, czy wprost przeciwnie - arytmetyczną większość miałby sojusz KO, Polski 2050 i Lewicy. 

RadioZET.pl/se.pl

C