Kolejny miażdżący sondaż dla opozycji. „Wielka koalicja może zmniejszyć skalę porażki”

10.06.2019 08:25
40,8%
24,1%
13,4%
PiS
Koalicja dla Polski PO+PSL
SLD, Wiosna i Lewica Razem
PiS
40,8%
Koalicja dla Polski PO+PSL
24,1%
SLD, Wiosna i Lewica Razem
13,4%

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa w kolejnym sondażu przed wyborami parlamentarnymi. Jedynie wielka koalicja opozycji może znacząco zmniejszyć skalę jej porażki i zapobiec ostatecznej przebudowie państwa przez PiS – podkreśla w poniedziałkowym wydaniu „Rzeczpospolita”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dziennik pisze, że u progu kampanii wyborczej do parlamentu sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” nie pozostawia wątpliwości: największym beneficjentem samodzielnego startu partii opozycyjnych jest PiS.

Zbadaliśmy poparcie dla głównych ugrupowań notowanych na politycznej giełdzie w wariancie samodzielnego startu, a także (w drugim wariancie) projektując dwie osobne opozycyjne koalicje: centrową i lewicową. PiS w każdym wariancie startuje samodzielnie i w każdym wygrywa, zdobywając prawie 41 procent głosów.

RZECZPOSPOLITA

Szef IBRiS Marcin Duma, cytowany przez „Rz”, mówi, że „im większe rozdrobnienie opozycji, tym większa będzie skala jej porażki”. I dodaje: „To w rękach opozycji jest decyzja o tym, czy PiS będzie mieć większość konstytucyjną”.

Nowy sondaż. Miażdżąca przewaga PiS nad opozycją 

Według „Rz” wariant samodzielnego startu partii opozycyjnych jest dla nich zdecydowanie ryzykowny: PO nie przekracza 20 procent, PSL balansuje na granicy progu wyborczego, niewiele większe poparcie ma SLD. Nieznacznie odrabia straty z wyborów do Parlamentu Europejskiego Wiosna, notując prawie 9-procentowe poparcie.

„Trzeba jednak pamiętać o obowiązującym w wyborach parlamentarnych systemie D'Hondta. Ten premiuje zwycięzcę tym mocniej, im większa jest odległość punktowa między nim i drugą z kolei partią. PiS zdobywa w wariancie samodzielnego startu opozycji także cały Senat” – czytamy.

Zobacz także

Według dziennika w wariancie koalicyjnym głosy PO i PSL dodają się i taka lista pod proponowanym przez ludowców szyldem Koalicja dla Polski zdobywa ponad 24 procent. Natomiast lista lewicy (SLD, Wiosna i Lewica Razem) uzyskuje rezultat całkiem przyzwoity: 13,4 procent poparcia.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP